Szczepionka na AIDS dopuszczona do testów na ludziach
Naukowcy z firmy Mymetics Corporation poinformowali o otrzymaniu przez ich firmę zgody na uruchomienie pierwszej fazy testów klinicznych nowej szczepionki przeciwko wirusowi HIV. Dotychczasowe eksperymenty, przeprowadzone na małpach, dały bardzo obiecujące wyniki.
Pomysł stworzenia leku powstał dzięki badaniu osób, które unikały zakażenia pomimo wielokrotnych kontaktów seksualnych z nosicielami HIV. Okazuje się, że organizmy wielu z nich skutecznie bronią się, ponieważ ich śluzówki wytwarzają wyjątkowo dużą ilość immunoglobulin A (IgA) - jednej z klas przeciwciał. Koncepcja szczepionki opracowana przez naukowców z firmy Mymetics opiera się właśnie na wywołaniu intensywnej produkcji tych cząsteczek.
Większość dostępnych na rynku szczepionek powoduje wytwarzanie przeciwciał z zupełnie innej klasy, oznaczanej literą G. W przeciwieństwie do IgA, są one wytwarzane nie na śluzówkach, lecz we krwi. Sprawia to, że ochronne działanie IgG jest możliwe dopiero po dotarciu patogenu do krwi, lecz w przypadku infekcji HIV jest to reakcja zbyt późna. Znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się więc właśnie wytwarzanie IgA, które, działając już w pochwie lub odbycie, chronią organizm jeszcze przed wniknięciem wirusa do krwi.
Eksperymentalną szczepionkę przetestowano na makakach. Wykonania stosownych doświadczeń podjęli się pracownicy laboratoriów należących do Chińskiej Akademii Nauk. Dwie serie badań wykazały, że niemal wszystkie małpy poddane szczepieniu wytrzymywały nawet wielokrotne kontakty seksualne z osobnikami zakażonymi śmiercionośnym wirusem.
Doskonałe rezultaty badań na zwierzętach sprawiły, że przedstawiciele Unii Europejskiej błyskawicznie przyznali firmie Mymetics pozwolenie na rozpoczęcie wstępnych testów na ludziach. Równolegle prowadzona będzie kolejna seria doświadczeń na zwierzętach, do udziału w której zaproszono dr. Chrisa Millera - pracującego na Uniwersytecie Kalifornijskim specjalistę uznawanego za czołowy autorytet w dziedzinie szczepionek wywołujących produkcję IgA. Wiele wskazuje więc na to, że już za kilka lat nowy lek może stać się pierwszą szczepionką przeciwko HIV dopuszczoną do powszechnego użycia.
Komentarze (10)
thibris, 14 lutego 2009, 15:26
Czyli szczepionka jedynie dla kobiet ? Ewentualnie mężczyzn kochających inaczej ? Czy nie dostrzegam po prostu jakiegoś mechanizmu broniącego mężczyzn przed zakażeniem ?
inhet, 15 lutego 2009, 00:49
Mężczyźni także mają śluzówkę w odpowiednich miejscach Prawdopodobnie też IgA w śluzówce zarażonej partnerki spełni swoje zadanie, nie wypuszczając wirusów na zewnątrz.
mikroos, 15 lutego 2009, 00:55
Przypuszczam, że może to być nawet łatwiejsze - łatwiej jest przecież zwalczać wirusa "na bieżąco", gdy wydostaje się z krwi w małych ilościach, lecz często, niż podczas kontaktu seksualnego, gdy dochodzi do krótkiego, ale intensywnego wyrzutu wirusa.
inhet, 15 lutego 2009, 01:09
No jasne - nie musi to działać tylko podczas stosunku.
DGeneratioN, 15 lutego 2009, 01:12
Pozostaje także kwestia oralnych stosunków międzypartnerskich. Dlatego szczepionka, mimo zaskakujących mnie wyników, nie będzie w pełni skuteczna, bo zazwyczaj wszystko zaczyna się właśnie od tego. (wyjaśniając, nie mam wcale na myśli całowania się)
mikroos, 15 lutego 2009, 02:18
Ale śluzówka jamy ustnej i przewodu pokarmowego także zawiera IgA.
Poza tym pozostaje zasadniczy problem - szczepionka będzie zapobiegała infekcjom, ale w żaden sposób nie pomoże nosicielom. Może jedynie nieznacznie spowolnić postęp zakażenia.
thibris, 15 lutego 2009, 08:45
Dlatego też nazywa się szczepionką przeciw a nie lekarstwem na ?
waldi888231200, 15 lutego 2009, 18:53
Jak z ubezpieczeniami , jeśli się nic nie stało to kasy nie zwracają.
mikroos, 15 lutego 2009, 21:47
Nie chcę być czepliwy, ale istnieje także coś takiego, jak szczepionka terapeutyczna A uwaga była bardzo ogólna
thibris, 16 lutego 2009, 06:02
Ależ bądź czepliwy - ja jestem. Całe życie się człowiek uczy. Dla mnie szczepionka była tylko przed - po to już po ptokach dla mnie. Ale widać muszę się douczyć jeszcze