HP bez drukarek i pecetów

| Technologia

Dziennikarze Wall Street Journal poinformowali, że jeszcze dzisiaj HP ogłosi decyzję o wydzieleniu z firmy wydziałów zajmujących się produkcją drukarek i pecetów. Zostanie z nich utworzone nowe przedsiębiorstwo. HP skupi się na rozwijaniu technologii serwerowych i usług dla biznesu. Koncern ma zatem zamiar bardziej się wyspecjalizować i bezpośrednio konkurować z IBM-em, który przed laty sprzedał firmie Lenovo swój wydział produkujących pecety, a ostatnio pozbył się na jej rzecz także produkcji serwerów x86.

Obecnie jest dobry czas na wydzielenie produkcji pecetów z HP. Wydziały odpowiedzialne za tworzenie drukarek oraz komputerów osobistych osiągają dobre wyniki finansowe. Razem przynoszą HP aż połowę z 27,6 miliarda dolarów kwartalnego przychodu. W ostatnim kwartale przychody pecetowego wydziału HP zwiększyły się o 12% rok do roku. Sprzedaż drukarek co prawda spadła, jednak to bardzo dochodowa działalność. Zysk operacyjny z jej prowadzeni wyniósł bowiem 1,03 miliarda dolarów, zysk wydziału produkcji pecetów to 346 milionów USD.

Można zatem przypuszczać, że znajdą się chętni by je kupić i zapłacić odpowiednią cenę.

Wall Street Journal twierdzi, że operacja wydzielenia obu wydziałów zakończy się w przyszłym roku. W związku z nią zajdą też pewne przetasowania na najwyższych szczeblach zarządzania HP. Dyrektor wykonawcza (CEO) firmy, Meg Whitman, zostanie prezesem zarządu firmy zajmującej się pecetami i drukarkami oraz pozostanie na stanowisku CEO HP. Obecna niezależna dyrektor Patricia Russo, była CEO Alcatela-Lucenta, obejmie stanowisko prezesa zarządu HP. Dyrektorem wykonawczym firmy produkującej pecety i drukarki zostanie Dion Weisler, który obecnie jest wiceprezesem ds. systemów osobistych i drukujących.

HP drukarka pecet komputer osobisty serwer