Rekordowo gęsty zapis na HDD
Hitachi informuje o osiągnięciu rekordowo dużej gęstości upakowania danych na dysku twardym. Japończykom udało się zapisać 2,5 terabita na calu kwadratowym. To pięciokrotnie więcej, niż w obecnie sprzedawanych dyskach twardych.
Tak gęste upakowanie danych możliwe było dzięki technologii wspomaganego ciepłem zapisu magnetycznego. O pracach nad nią, które prowadzi Seagate, informowaliśmy już przed rokiem.
Japończycy użyli podobnej techniki co Amerykanie. Wyposażyli swoją głowicę w źródło światła, które podgrzewa cząstki materiału magnetycznego podczas gdy głowica zapisuje dane. Gdy cząstki ostygną, stają się stabilne. Dzięki temu nie ma niebezpieczeństwa, że przy bardzo gęstym ich upakowaniu, będą traciły swój stan i przybierały przypadkowe położenia, co skutkowałoby utratą danych.
W rozwiązaniu Hitachi emitowana wiązka światła ma średnicę nie większą niż 20 nanometrów. To pozwala na stabilne zapisywanie danych w komórkach o wymiarach 28x9 nanometrów, czyli umożliwia osiągnięcie gęstości rzędu 2,5 terabita na cal kwadratowy.
Opracowywanie nowych technologii zapisu danych na HDD to być albo nie być przemysłu pamięci masowych. Fizyczne możliwości zapisu przy obecnie wykorzystywanych technologiach natrafią na nieprzekraczalną granicę przy gęstości około 1 terabita na cal kwadratowy. Rosnące zapotrzebowanie na pamięci masowe oraz silna rynkowa presja na obniżanie ceny za gigabajt przestrzeni wymuszają prowadzenie intensywnych prac badawczo-rozwojowych.
Komentarze (7)
faces, 2 lutego 2010, 16:03
Witam.
Bardzo ładny wynik. 2,5Tb na cal kwadratowy.
Po naszemu to będzie 312,5GB na 6,45cm^2
jotunn, 2 lutego 2010, 17:09
To jakieś 5,4TB na jeden 3,5" talerz... No całkiem ładny wynik...
pio, 4 lutego 2010, 21:55
problem w tym, ze w perspektywie czasu najpardopodobniej bedzie sie odchodzilo od pamieci z ruchomymi elementami, czyli wszelakimi dyskami w postaci obracajacych sie talerzy. juz w tej chwili powoli krystalizuja sie pomysly pamieci np. zmiennofazowych. sa tez inne ciekawe, np. tzw. magnetic race-track memory (polecam prezentacje S. Parkina* http://www.physics.hku.hk/~spintron/presentations/parkin_magnetic.pdf ). powoli zaczyna sie myslec i pracowac o przestrzennym zapisie pamieci. wyobrazcie sobie kostke, taka jak do gry w chinczyka - wymiany ok. 1 cm^3. przy 'japonskiej' gestosci daje to w przyblizeniu 8 Tb. potezna ilosc informacji. jesli ktos widzial figurki wypalone przy pomocy lasera w kawalku szkla, to moze sobie uzmyslowic, ze to jest wlasnie informacja. nie moge sobie przypomniec, ale sa jakies prace dotyczace sterowania stanami jonow umieszczanych w sieci krystalicznej diamentu.
_____
* przy okazji polecam jego artykuly w ogolnosci.
Gość shadowmajk, 5 lutego 2010, 13:44
To raz ze powoli odchodzimy od zawodnych dysków "talerzowych" na rzecz układów flash. Druga sprawa to ciepło, wiązka światła "podgrzewa" miejsce w którym głowica upycha dane na dysk... wszystko ok ale jeśli wziąć pod uwagę i tak ogromne ilości ciepła emitowane przez dyski twarde to rozwiązanie tego typu może przystworzyć dodatkowych problemów z chłodzeniem takich dysków. Jeśli technologia znajdzie zastosowanie to jedynie w "budach" stacjonarnych i tylko i wyłącznie ze względu na niską cenę względem wyprzedzającego technologicznie SSD.
Douger, 5 lutego 2010, 14:25
"Buda" to miała być ironia?
Jurgi, 6 lutego 2010, 09:14
Zgadza się, szkopuł w tym, że jak sam zauważyłeś, dzieje się to powoli. Tradycyjne HDD jeszcze posłużą, a posłużą. IMHO nie zostaną zastąpione jeszcze przez wiele latek.
thibris, 15 lutego 2010, 05:20
Nie widzę żadnego problemu z odprowadzaniem ciepła z HDD. Nie takie rzeczy się dzisiaj tanio chłodzi. Zauważ też że do tej pory HDD nie ma żadnych radiatorów ani wentylatorków, więc jest jeszcze spore pole do popisu. Jeśli udałoby się część tego ciepła odzyskiwać jeszcze wewnątrz HDD to byłby sukces.
Jeśli chodzi o zastosowania serwerowe to tam jest jeszcze lepiej, gdyż coraz częściej buduje się green data centre, gdzie energia cieplna jest odzyskiwana z systemów i recyklingowana, bądź wykorzystywana w jakiejś sąsiedniej gałęzi przemysłu.