Huawei na cenzurowanym

| Technologia
Garry Knight, CC-BY-SA

Chińska firma Huawei ma coraz większe kłopoty w krajach ZachoduNiedawno komisja amerykańskiego Kongresu stwierdziła, że przedsiębiorstwo ma kontaky z chińską armią i zarekomendowała ograniczenie jego działalności na terenie USA ze względów bezpieczeństwa. Teraz brytyjska komisja parlamentarna bada związki Huawei z British Telecom.

Jeśli Brytyjczycy dojdą do podobnych wniosków co Amerykanie, zagrożona może być realizacja wielu inwestycji teleinformatycznych w Wielkiej Brytanii. Członkowie brytyjskiej komisji już od dawna otrzymują od służb wywiadowczych niepokojące sygnały.

Pojawiają się informacje, że Hauwei ma bliskie związki z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą i że każda chińska firma jest podporządkowana chińskiemu rządowi - powiedział przewodniczący komisji ds. wywiadu i bezpieczeństwa Malcom Rifkind.

W 2005 roku BT był pierwszą dużą europejską firmą, która podpisała z Huawei umowę o współpracy. Teraz Chińczycy są dużymi dostawcami sprzętu do jednych z największych przedsięwzięć telekomunikacyjnych.
Działania przeciwko Huawei podjął już rząd Australii, który zabronił tej firmie dostaw sprzętu na potrzeby nowej ogólnokrajowej sieci światłowodowej. Także rząd Kanady rozważa wydanie zakazu uczestnictwa Huawei w rządowych projektach telekomunikacyjnych. Podobne działania podjemuje amerykańska Izba Reprezentantów. W USA Huawei nie ma silnej pozycji. Co innego w Wielkiej Brytanii, którą Chińczycy wykorzystali do rozpoczęcia ekspansji w całej Europie.

Jeśli i brytyjska komisja parlamentarna podąży w ślady innych krajów, będzie to oznaczało poważny problem także dla British Telecom. Konieczne będzie bowiem wypowiedzenie zawartych umów, znalezienie innego dostawcy sprzętu oraz wymiana już zainstalowanych urządzeń.

Huawei Chiny armia USA Wielka Brytania Kanada Australia