Milion czterordzeniowych Inteli
W ubiegłym roku, podczas Intel Developer Forum przedstawiciele Intela twierdzili, że, zanim zadebiutuje czterordzeniowy procesor AMD, oni sprzedadzą milion własnych układów z czterema rdzeniami. Intel poinformował właśnie, że osiągnął zakładany cel.
Rodzina czterordzeniowych procesorów Intela składa się z kości przeznaczonych na średni i wyższy segment rynków desktopów, stacji roboczych i serwerów.
Za trzy tygodnie koncern planuje obniżyć ceny procesorów Core 2 Quad i Core 2 Extreme, przeznaczonych dla pecetów i stacji roboczych. Niedługo później obniżce ulegną też ceny serwerowych Xeonów.
Jeszcze w bieżącym kwartale zadebiutują kolejne serwerowe czterordzniowce – Xeony Tigerton. Będzie je można stosować nawet w 32-procesorowych maszynach.
Natomiast w przyszłym roku będziemy świadkami pojawienia się układów Tukwila. Będą to czterordzeniowe CPU z rodziny Itanium, które mają wykorzystywać technologię CSI (common system interface). Dzięki niej kości Xeon i Itanium będą miały podobną architekturę.
AMD właśnie zapowiedziało, że pierwszy czterordzeniowy CPU tej firmy – Barcelona – zadebiutuje w sierpniu.
Komentarze (3)
techon, 2 lipca 2007, 22:58
Dwurdzeniowy.... Czterordzeniowy..... A czemu nie dac odrazu 8- albo 16-rdzeniowego :D.... ale wiem wiem proces technologiczny i te inne pierdólki..... Gdyby nie ta czarna epoka - średniowiecze to mielibyśmy już silniki antygrawitacyjne i odbyte loty miedzygwiezdne:D:D
mc, 5 lipca 2007, 03:26
Proponuję czasem się zainteresować historią, a jeśli nie, to przynajmniej nie powielać bezmyślnie fałszywych stereotypów...
Sebaci, 7 lipca 2007, 18:14
Procki 8-rdzeniowe i 16-rdzeniowe oparte na współczesnych architekturach K8, K8 i Core nie jest tak łatwo zrobić, ponieważ przede wszystkim trzeba odpowiednio zorganizować przepływ danych do i pomiędzy rdzeniami, zorganizować architekturę tak aby wszystkie rdzenie mogły z maksymalną sprawnością korzystać z cache L2. Poza tym 8-rdzeniowe i 16-rdzeniowe procki za dużo zajmowałyby powierzchni wafla, także trzeba najpierw poczekać na 32nm. I aplikacje, mało dziś takich co bardzo dobrze potrafią korzystać z 4 rdzeni, a co dopiero z 8 czy 16
Techon - dlaczego średniowiecze nazywasz czarną epoką? Wtedy akurat też było wiele odkryć istotnych dla nauki, to nie jest tak że rozwój cywilizacyjny stanął na kilkaset lat. Loty międzygwiezdne - niemożliwe, chyba że se stworzysz tunele czasoprzestrzenne. A silnik antygrawitacyjny... co to niby jest? Coś co odkształca zakrzywienia czasoprzestrzeni, bo nie rozumiem? Najpierw to musi się rozwinąć kwantowa teoria grawitacji, nie znamy jeszcze tak naprawdę tajników grawitacji.