Wulkan może zniszczyć Japonię

| Nauki przyrodnicze
NASA

Profesorowie Yoshiyuki Tatsumi i Keiko Suzuki z Uniwersytetu w Kobe ostrzegają, że w ciągu najbliższego wieku Japonia może zostać niemal całkowicie zniszczona przez wielką erupcję wulkaniczną. Naukowcy przeanalizowali siłę i częstotliwość erupcji na Wyspach Japońskch z okresu ostatnich 120 000 lat i wyliczyli, że prawdopodobieństwo wystąpienia katastrofalnej erupcji wynosi około 1% w ciągu najbliższych 100 lat.

Tylko pozornie wydaje się to niewiele. Uczeni przypominają, że w 1995 roku prawdopodobieństwo wystąpienia dużego trzęsienia ziemi w Kobe również szacowano na około 1%. Dzień później 6400 mieszkańców miasta zginęło w trzęsieniu o sile 7,2 stopnia.

Naukowcy z Kobe zauważają, że w Japonii występuje aż 7% światowych wulkanów, które wybuchały w ciągu ostatnich 10 000 lat.

Z przeprowadzonych przez naukowców symulacji wynika, że jeśli do erupcji doszłoby na wyspie Kiusiu, która w ciągu 120 000 lat doświadczyła siedmiu potężnych wybuchów wulkanów, to obszar zamieszkany przez 7 milionów ludzi zostałby pogrzebany pod lawą i popiołem w ciągu zaledwie 2 godzin. Wiatr mógłby zanieść olbrzymie ilości popiołu nad Honsiu, zagrażając życiu 120 milionów ludzi zamieszkujących wyspę.

Naukowcy oparli swoje symulacje na danych uzyskanych z badań gigantycznego krateru na Kiusiu. Ma on średnicę 23 kilometrów i powstał wskutek erupcji, do której doszło przed 28 tysiącami lat.

Japonia wulkan erupcja wulkaniczna