Rekord ceny za 1-centówkę

| Ciekawostki

Kevin Lipton, 55-letni handlarz rzadkimi monetami z Beverly Hills, zapłacił za jednocentową monetę z 1792 r. prawie 2,6 mln dolarów (2.585.000). To najwyższa cena, jaką kiedykolwiek uzyskano na aukcji za jednocentówkę. W ten sposób pobito rekord ustanowiony zaledwie dzień wcześniej, kiedy tzw. Łańcuchowego Centa (Chain Cent, od łańcucha otaczającego nominał) z 1793 r. sprzedano za 2,35 mln dol.

Cent Bircha (nazywany tak po grawerze Robercie Birchu) to jeden z pierwszych centów wybitych w USA. Podobno istnieje tylko 10 egzemplarzy tej monety i jak twierdzi Lipton, ta kupiona przez niego w Orlando na Florydzie znajduje się w najlepszej kondycji. Pomyślałem, że moneta może mi zapewnić więcej pieniędzy. To naprawdę dobry zakup.

Jim Halperin, prezes Heritage Auctions, wyjaśnia, że po założeniu w 1792 r. Amerykańskiej Mennicy eksperymentalnie wybito niewielką serię tych centówek. Na awersie widnieją profil Miss Liberty oraz motto: Liberty Parent of Science & Industry. Na rewersie umieszczono okolony wieńcem nominał oraz napis United States of America.

Wcześniej moneta wchodziła w skład kolekcji Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Przed Liptonem należała do nowojorskiego dewelopera Donalda Grovesa Patricka.

Kevin Lipton Birch Cent rekord cena aukcja Heritage Auctions