Lenovo światowym liderem - już lub za chwilę

| Technologia
Lenovo

Wstępne dane firmy analitycznej Gartner sugerują, że Lenovo sprzedało więcej pecetów niż HP i stało się największym na świecie producentem tego typu komputerów. W trzecim kwartale bieżącego roku chińska firma sprzedała 13,8 miliona maszyn, a HP - 13,55 miliona. Zdaniem Gartnera w osiągnięciu sukcesu pomogła Lenovo agresywna polityka cenowa.

Innego zdania są analitycy IDC, którzy uważają, że HP utrzymało pozycję lidera. Twierdzą oni, że do amerykańskiej firmy należy 15,9% rynku, gdyż sprzedała ona 13,9 miliona komputerów, a do Lenovo 15,7% (13,8 miliona komputerów).

Obie firmy analityczne są jednak zgodne co do tego, że Lenovo jest w ostatnim czasie jednym z najlepiej radzących sobie producentów pecetów. Z danych Gartnera wynika, że Lenovo to jedyna firma, która w III kwartale zwięĸszyła swoją sprzedaż w USA. Niezależnie od obecnej pozycji w rankingach, już wkrótce Lenovo będzie prawdopodobnie niekwestionowanym liderem wszelkich podobnych zestawień.

IDC i Gartner zgadzają się też co do faktu, że w ciągu ostatniego kwartału światowy rynek pecetów zmniejszył się o ponad 8%. Przyczyną gorszej sprzedaży jest kryzys finansowy oraz rosnąca popularność tabletów.

Lenovo HP rynek pecet komputer