Lenovo chce kupić kolejną część IBM-a?

| Technologia
IBM

Gdy w 2005 roku mało znana chińska firma Lenovo kupiła od IBM-a wydział zajmujący się produkcją pecetów, wielu miłośników sprzętu Błękitnego Giganta łapało się za głowę, wieszcząc szybki upadek znanych marek produkowanych przez amerykański koncern. Rzeczywistość okazała się jednak inna. Lenovo utrzymało wysoką jakość produktów, wyrosło na jednego z największych producentów pecetów na świecie i, jakby tego było mało, w ostatnim czasie jest jedynym producentem, którego zdaje się nie dotyczyć spadek zainteresowania pecetami.

Obecnie pojawiły się pogłoski, jakoby Lenovo ponownie chciało kupić część IBM-a. Tym razem mowa jest o wydziale serwerów. Jak informuje Bloomberg, powołujący się na anonimowego informatora, wartość transakcji, w zależności od tego, co weszłoby w jej skład, może wynieść od 2,5 do 4,5 miliardów USD. Przedstawiciele Lenovo oświadczyli, że żadne warunki potencjalnej umowy nie zostały uzgodnione i nie podpisano jeszcze żadnych ostatecznych porozumień. IBM odmówił komentarza.

Doniesienia Bloomberga wydają się prawdopodobne. W obliczu słabnącego zainteresowania pecetami Lenovo chce zróżnicować swoją gamę produktów. Firma wytwarza już tablety i smartfony, podpisała porozumienie z EMC Corp na którego podstawie sprzedaje systemy przechowywania danych i serwery. Kupno wydziału serwerowego IBM-a pozwoliłoby Chińczykom wejść na rynek energoogszczędnych, tanich maszyn tego typu.

Lenovo IBM serwer