Kieszonkowy system operacyjny
Twórcy systemu operacyjnego Linux zakończyli właśnie prace nad najnowszą dystrybucją Linuksa Puppy. Najnowsza wersja 3.0 zajmuje zaledwie 100 MB i uruchamiana jest z... pamięci flash. Wystarczy nam przenośny klips USB i dowolny komputer, aby w pełni wykorzystać wszystkie funkcje nowego dzieła programistów Linuksa.
Wizualnie system operacyjny niczym się nie różni od systemów instalowanych na dyskach twardych i jest w pełni funkcjonalny. Mamy do dyspozycji edytory tekstu, narzędzia do tworzenia stron WWW, zarządzania finansami, komunikatory, kalendarze, przeglądarki WWW, arkusze kalkulacyjne, menedżery plików, wektorowe i rastrowe edytory grafiki, gry i wiele innych.
Mogłoby się wydawać, że w pełni funkcjonalny system, na dodatek ładowany z pamięci przenośnej, będzie bardzo wolny. Nic bardziej mylnego. System podczas startu jest w całości ładowany do pamięci RAM, co sprawia, że jest nieporównywalnie szybszy, ponieważ po uruchomieniu nie odwołuje się do CD-ROM-u, tylko bezpośrednio do pamięci.
Linux Puppy to nie tylko alternatywny sposób na awaryjne odczytywanie danych, to także możliwość zbudowania komputera, w którym zamiast dysków twardych będziemy używać pamięci przenośnej.
Nowego Linuksa można uruchomić także z wykorzystaniem innych mediów, takich jak: dyski zip, dyski twarde, sieć komputerowa, a także płyty CD i DVD.
Komentarze (12)
norbixx, 3 października 2007, 20:34
Tylko oczywiście nikt tego nie doceni, bo nie działają programy z Windows i to jest żałosne, ludzie nie lubią Windowsa, ale go używają
bo jest na niego dużo programów, większość gier, a twórcy tworzą pod ten system bo ludzie nie mają odwagi próbować czegoś nowego, w większości wypadków prostszego (tak stwierdzenie "Linux jest trudny" to mit, są dystrybucje które znacznie przewyższają łatwością obsługi Windows)
Sebaci, 3 października 2007, 23:44
Linux łatwiejszy w obsłudze - ciekawe.
Jeśli ktoś chce sobie odpalać programy windowsowskie, to niech sobie Wine czy Cedegi używa.
A programiści ostatnio coraz bardziej się przekonują do linuksa, sporo spadł udział programistów piszących programy pod systemy MS'a.
W przypadku Windowsa i Linuksa to ja nie rozróżniam ich na system gorszy i lepszy. Każdy używa tego co mu odpowiada. Ja używam prawie zawsze Windowsa, głównie z przyzwyczajenia, ale złego słowa o linuksie powiedzieć nie mogę. Ale poznać linuksa na pewno warto, bo to ciekawy system, dlatego czekam na nową Fedorę
Piotrek, 4 października 2007, 08:55
Wczoraj na jednym programie się przekonałem, że działa 1000krot lepiej na linuksie pod wine niż na XP co jest paradoksalne.
I to mnie cieszy bo w końcu jak tak dalej pójdzie to się całkiem przerzuce na ubuntu i odstawie MS na bok. Tu przynajmniej nie muszę resetować kompa co chwila bo wszystko chodzi stabilnie a i większa funkcjonalność jest
s1.pl, 4 października 2007, 21:42
Widać nie umiesz używać go odpowiednio. Ja mojego XP resetuje raz na pół roku i to tylko z lenistwa, a non stop chodzi w porywach 10 rzeczy w tle + gram w jakaś gierke czasem. Fakt, że formata trzeba robić co rok ;p ale po moich doświadczeniach z linuxem wiem że stabilność nie jest wcale dużo lepsza przy domowym używaniu kompa. Alternatywny OS i tyle. Ma dużo plusów, ale głównie nadaje się do zastosowaniań profesjonalnych.
Piotrek, 5 października 2007, 19:08
To samo mogę tobie powiedzieć, widać nie umiesz używać linuxa
Nie wierzę, że ci się praktycznie nie wiesza, może akurat tak masz dobrane programy, że zachowuje się to stabilnie, ale jak wspomniałeś windows ma to do siebie, że nawet jak raz wszystko zainstalujesz to i tak podczas używania system się rozszerza bo to doda jakieś wpisy do rejestru lub inne śmieci tu i uwdzie i po jakimś czasie pach i reanimacja nawet nie pomaga, jak jabłko na początku czerwone i aż chce się zjeść takie soczyste a się okazuje że z mięsnym dodatkiem i po jakimś czasie gnije.
A pingwinek wytrzymuje latami i nie tak jak w ms psuje się bez przyczyny, tam wszystko ma swoją przyczynę i trzeba się napracować by się zawiesił
Domiseq, 5 października 2007, 21:41
Ja juz pobieram
http://distro.ibiblio.org/pub/linux/distributions/puppylinux/
Napewno fajna sprawa - ja używam linka do UAE amigi
- Stare dobre czasy niema jak Workbench ;P
ozeo, 6 października 2007, 02:05
Można wiedzieć skąd masz takie informacje? Z tego co ja czytałem to ilość ludzi piszących pod Windows stale rośnie i tak np jakiś czas temu Microsoft chwalił się że liczba nowych programów powstających w .NET przekroczyła liczbę programów powstających w javie ,która jest językiem dla wielu systemów. Gdzieś indziej czytałem(Netcraft) że udział Apacha ,który głównie stoi na linuxie zmniejsza się na kożyść IIS z Windowsa i to by sugerowało że liczba programistów piszących na systemy MS rośnie a przynajmniej nie zmienia się.
dirtymesucker, 6 października 2007, 11:57
"windows ma to do siebie, że nawet jak raz wszystko zainstalujesz to i tak podczas używania system się rozszerza bo to doda jakieś wpisy do rejestru lub inne śmieci tu i uwdzie i po jakimś czasie pach i reanimacja nawet nie pomaga"
jak ma sie dobre programy do czyszczenia to nie trzeba robić formata nigdy. mam ixpeka i mi wszystko gra jak ta lala. a co do rejestru to chyba nie wiesz do czego może on służyć.a co do tematu to mysle że przenośne systemy kieszonkowe to przyszłość w świecie komputerów.
Sebaci, 6 października 2007, 19:26
Ozeo - chociażby stąd. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że open source rośnie w siłę ;D
waldi888231200, 30 października 2007, 22:37
To teraz system, odtwarzajkę, i film DVD można będzie kupić razem na jednej płycie ??
Czy ktoś próbował stworzyć demonstrację w tym systemie?? ewentualnie czy da się?? ???
mikroos, 30 października 2007, 22:47
Nie kupić, tylko ściągnąć za darmo z Internetu, w 100% legalnie. Natomiast odpowiadając bezpośrednio: tak, bęędzie można. A dokładnie mówiąc: można już od paru lat, bo takich dystrybucji jest wiele.
Tej konkretnej distro nie używałem, ale jest ich wiele i korzystałem. Dają radę.
waldi888231200, 30 października 2007, 22:50
Dziękuję