Grzyby w kawie

| Ciekawostki

Brazylijska uczona twierdzi, że za olbrzymie zróżnicowanie smaków i aromatów kawy odpowiedzialne są... grzyby. Doktor Martha Taniwaki z Brazylijskiego Instytutu Technologii Żywności zaprezentowała wyniki swych badań podczas Międzynarodowej Konferencji Mykologicznej.

Jej zdaniem na smak małej czarnej mają oczywiście wpływ właściwości ziaren, ale ważna jest również obecność grzybów. "Obecnie prowadzimy projekt, którego zadaniem jest przypisanie aromatu kawy do obecności konkretnych gatunków grzybów" – powiedziała Taniwaki.
Zespół badaczy zebrał surowe ziarna z upraw w stanach Sao Paulo i Minas Gerais. Ziarna zostały zdezynfekowane, a następnie przez tydzień przechowywano je w inkubatorze, po czym wyizolowano grzyby.

Badane ziarna poddano następnie obróbce typowej dla kawy i przygotowano z nich próbki napoju, które uczeni sklasyfikowali pod względem smaku, zapachu, stopnia gorzkości i słodyczy itp.

To, jaki rodzaj grzybów występuje w danych ziarnach zależy od lokalnych warunków klimatycznych, w których ziarna są uprawiane.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki badaniom Brazylijczyków można będzie lepiej wpływać na różnicowanie regionalnych upraw kawy i decydować o ostatecznym smaku napoju.

Martha Taniwaki kawa grzyby