Linux z Microsoftu

| Technologia
Larry Ewing, Simon Budig, Anja Gerwinski

Microsoft stworzył swoją własną... dystrybucję Linuksa. Korzysta z niej firmowa chmura Azure. Koncern z Redmond poinformował o stworzeniu bazującego na Linuksie międzyplatformowego modułowego systemu operacyjnego dla sieci centrów bazodanowych o nazwie Azure Cloud Switch (ACS).

Kamala Subramanian, główny architekt Azure Networking stwierdził, że w Microsofcie wiemy, że na rynku istnieje wiele wspaniałych sprzętowych przełączników. Jednak wiemy też, że wielkim wyzwaniem jest zintegrowanie zróżnicowanego oprogramowania działającego na różnych typach switchy w jedną platformę do zarządzania całą chmurą. Przedstawiciele Microsoftu dodają, że ACS został napisany z myślą o przyszłym rozwoju pod kątem priorytetów Microsoftu. Wszystko wskazuje więc na to, że Microsoft nie znalazł oprogramowania SDN (programowalna sieć komputerowa), które spełniałoby wszystkie wymagania firmy, postanowił więc samodzielnie je stworzyć. Dowiadujemy się też, że ACS pozwala nam wyszukiwać i poprawiać błędy oraz testować oprogramowanie znacznie szybciej. Zapewnia nam też dużą elastyczność i pozwala rozwijać narzędzia, których potrzebujemy.

Microsoft nie wyjaśnia, dlaczego zdecydował się na wykorzystanie Linuksa do tworzenia ACS. Być może firmę skłoniła do tego mnogość sprzętu i oprogramowania, które trzeba będzie obsłużyć. Koncern już bowiem poinformował, że nowy system bez przeszkód działa z układami ASIC czterech różnych producentów (Mellanox, Broadcom, Caviom i Barefoot), punktami dostępowymi firm Broadcom, Dell, Mellanox, Cavium, Barefoot i Metaswitch oraz wyspecjalizowanymi aplikacjami Microsoftu, Della i Metaswitcha.

Microsoft Linux chmura obliczeniowa Azure Cloud Switch