Historia Windows - od Windows 1.0 do Windows 7

Microsoft

Czas NT

Wielu klientów pozostało przy Windows 95 i Windows 98 ale część postanowiła zainstalować na domowych komputerach przeznaczony dla biznesu system Windows 2000. Korzystał on z jądra NT i był następcą systemu Windows NT 4.0. Niewykluczone, że Windows 2000 przypadł do gustu użytkownikom domowym, gdyż przez pewien czas był tworzony z myślą o wykorzystaniu go na komputerach klientów indywidualnych. W początkowych fazach rozwoju Microsoft chciał zastąpić nim Windows 98. Później jednak koncern zrezygnował z tych planów i wypuścił Windows 98 SE oraz Windows ME. Mimo to, do Windows 2000 trafiło wiele narzędzi z systemu 98, dzięki czemu stał się on bardziej przyjazny użytkownikom domowym. Można było korzystać z Windows Media Playera, Internet Explorera, Outlook Expressa czy mechanizmu udostępniania połączenia. W nowym OS-ie znalazł się też Active Desktop. Na rynek trafiło kilka wersji systemu, przeznaczonych dla różnego typu użytkowników. Jako, że Windows 2000 powstawał przede wszystkim jako system dla przedsiębiorstw, tak naprawdę dla desktopów przeznaczona była tylko edycja Professional. Pozostałe - Server, Advanced Server i Datacenter Server miały zastosowanie wyłącznie na rynku przedsiębiorstw.

Zaledwie rok po premierze 2000 na rynek trafił nowy produkt, który ciągle na nim dominuje. Mowa tutaj oczywiście o Windows XP, który jest połączeniem Windows 2000 i Windows 98. Takie rozwiązanie miało dać użytkownikom możliwość skorzystania z bardziej bezpiecznego, stabilnego systemu, którego podstawy były tworzone z myślą o zastosowaniach profesjonalnych, a jednocześnie wyposażyć go w mechanizmy interesujące użytkowników domowych. Windows XP rozpowszechniany był w dwóch edycjach - Home i Professional. Pierwsza z nich miała bardziej przypominać systemy Windows 98 i ME, a drugi, następcą Windows 2000. Windows XP Professional wykorzystuje więcej narzędzi do zarządzania systemem i sieciami. Poważne zmiany zaszły też w interfejsie graficznym oraz zarządzaniu aktualizacjami. Ponadto wraz z XP po raz pierwszy pojawił się w microsoftowych systemach operacyjnych mechanizm online'owej aktywacji produktu.

 

 

Klęska i wielkie nadzieje

Na następcę XP trzeba było czekać ponad 5 lat. Windows Vista, z którą zarówno Microsoft jak i klienci wiązali duże nadzieje, okazała się wielką porażką wizerunkową. Niezależnie od jego rzeczywistych wad i zalet, system został odebrany jako wyjątkowo nieudany produkt. Duże wymagania sprzętowe, problemy z kompatybilnością oraz... porównanie z dobrze dopracowanym XP spowodowały, że w poprawie wizerunku systemu nie pomogły nawet intensywne kampanie reklamowe. W końcu sam Microsoft został zmuszony do przyznania się do porażki.

Stąd też olbrzymie oczekiwania, i ze strony Microsoftu i ze strony klientów, wobec Windows 7. Na razie nowy system z Redmond zbiera bardzo dobre opinie. Olbrzymia część użytkowników już teraz mówi, że to najlepszy system operacyjny w historii Microsoftu. Wszystko wskazuje na to, że Windows Vista podzieli los Windows ME, a Windows 7 szybko zastąpi Windows XP.

Microsoft Windows 7 Windows Vista Windows XP Windows 2000 Windows 98 Windows 95 Windows Me Windows 3.0 Windows 1.0 Bill Gates Apple Lisa Macintosh proces