Rowerowy recykling i druk 3D

| Ciekawostki

Po ulicach Tajpej jeździ zmodyfikowany rower Mobile Fab, który dzięki zamocowanej z przodu drukarce 3D przekształca plastikowe kubki i butelki w małe dzieła sztuki.

Chcieliśmy zrobić coś, co przeciętnemu człowiekowi przybliżałoby zarówno recykling, jak i druk 3D - tłumaczy Kamm Kai-yu, współzałożyciel firmy Fabraft.

Mobile Fab tnie plastik na paski, a następnie miele je na proszek. Operator wprowadza powstały w ten sposób toner do drukarki. Usługa jest darmowa, pod warunkiem że przyniesie się ze sobą "wsad". Na drukowany medalion do powieszenia np. na szprychach roweru trzeba poczekać parę godzin. Tajwańczycy zaznaczają, że dzięki ich wynalazkowi można otrzymać niemal każdą formę, ale medalion to standardowy produkt. Ozdoby da się wyprodukować wyłącznie z polipropylenu (ograniczenie wynika z tego, że każdy polimer ma inną temperaturę topnienia).

Budujemy wszystko od podstaw, wykorzystując ściągane za darmo z Sieci projekty oraz instrukcje - tłumaczy Matteo Chen. Oczywiście oprogramowanie do obsługi Fabraftowej drukarki jest także opensource'owe.

Młodzi projektanci podkreślają, że Mobile Fab cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że już zaczęli rozważać budowę pokaźniejszej wersji z większą mocą.

Mobile Fab został częściowo finansowany przez rząd, który w ramach przygotowania Tajpej do bycia Światową Stolicą Designu 2016 stara się wspierać miejscowe talenty.

Mobile Fab Tajpej polipropylen drukarka 3D rower Kamm Kai-yu Fabraft