Snowden ujawnia MonsterMind

| Bezpieczenstwo IT
NSA

Edward Snowden stopniowo dawkuje kolejne informacje na temat możliwości amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa. Tym razem dowiadujemy się, że NSA posiada automatyczne narzędzie, które bez interwencji człowieka może przeprowadzić atak odwetowy.

Program o nazwie MonsterMind analizuje ruch w poszukiwaniu wzorców, świadczących o tym, że na chroniony przezeń cel przeprowadzany jest właśnie cyberatak. Narzędzie potrafi automatycznie zablokować działania atakującego tak, by jego dane nie przedostawały się na terytorium USA, a następnie samodzielnie, bez pomocy ze strony człowieka, przeprowadza uderzenie odwetowe. Wyobraźmy sobie, że atakujący znajduje się w Chinach i prowadzi atak tak, by wydawało się, iż jego źródłem jest Rosja. Wtedy odwetowe uderzenie może zostać przeprowadzone np. na rosyjski szpital. Co stanie się później? - zastanawia się Snowden.

Dodaje, że MonsterMind narusza też prywatność obywateli, gdyż aby skutecznie działać musi mieć dostęp do niemal całej komunikacji wchodzącej na teren USA. To oznacza, że naruszana jest Czwarta Poprawka, prywatna komunikacja jest przechwytywana bez nakazu sądowego, bez uzasadnionej przyczyny, a nawet bez podejrzenia, że dzieje się coś złego. Dotyczy to każdego, w każdej chwili - mówi Snowden.

NSA odmówiła komentarza na temat MonsterMind. Jeśli pan Snowden chce rozmawiać o swoich działaniach, to rozmowy takie powinny być prowadzone z Departamentem Sprawiedliwości. Powinien wrócić do USA i zmierzyć się ze stawianymi mu zarzutami - oświadczyła NSA.

NSA Edward Snowden MonsterMind atak odwetowy