Bruce Schneier krytykuje NSA i FBI

| Technologia
tr.robinson

Znany ekspert ds. kryptografii i bezpieczeństwa, Bruce Schneier, skrytykował na swoim blogu postępowanie NSA i FBI wobec Ladara Levisona, właściciela firmy Lavabit. Oferowała ona usługę bezpiecznej poczy elektronicznej. Gdy do Lavabitu wpłynął sądowy nakaz udostępnienia władzom e-maili klientów - a został on wydany, gdyż z usług tej firmy korzystał Edward Snowden - właściciel zdaecydował się na zamknięcie przedsiębiorstwa, które prowadził od 10 lat.

Mamy tu do czynienia z niezwykle moralnym postępowaniem w obliczu nacisku ze strony rządu. Jednak to, co stało się później, jest zatrważające. Rząd groził właścicielowi Lavabitu aresztowaniem, twierdząc, że zamykając firmę naruszył on nakaz sądowy - napisał Schneier. Zdaniem eksperta, postępowanie obecnej administracji wskazuje, że uzurpuje sobie ona prawo do przejmowania prywatnych firm.

Jeśli masz firmę i FBI oraz NSA chcą ją zmienić w narzędzie do masowej inwigilacji, uważają, że mogą to uczynić bo po prostu tego chcą. Mogą zmusić cię do zmiany systemu. Mogą uczynić to w tajemnicy i zmusić cię, byś i ty utrzymywał to w tajemnicy. A gdy już to zrobią, tracisz kontrolę nad swoją firmą. Nie możesz jej zamknąć, nie możesz zrezygnować ze świadczenia niektórych usług. W rzeczywistości to już nie jest twoja firma. Staje się ona częścią szeroko zakrojonej rządowej akcji inwigilacyjnej i gdy twój interes stoi w sprzeczności z ich interestem, ty przegrywasz. Twoja firma zostaje zarekwirowana - pisze Schneier.

Zauważa też, na jakie niebezpieczeństwo naraża obywateli takie postępowanie rządzących. Właściciel małej firmy, który nie chce zdradzić swoich klientów, nie tylko ryzyku ewentualnym więzieniem. Zaprzestanie świadczenia usługi czy zamknięcie firmy oznacza, że klienci mają mniejszy wybór. Część z nich trafi do wielkich koncernów telekomunikacyjnych, które bez skrępowania współpracują z rządem.

NSA FBI Edward Snowden Lavabit Schneier