Bardzo bezpieczna komórka

| Technologia

NTT DoCoMo zaoferuje swoim klientom telefon P903i, w którym zastosowano nowatorskie rozwiązania zabezpieczające. Telefon potrafi wykryć, gdy użytkownik zbytnio się od niego oddali i zablokować się. W razie zgubienia lub kradzieży aparat można namierzyć za pomocą satelity.

Do urządzenia dołączona jest niewielka bezprzewodowa karta, którą właściciel telefonu powinien nosić przy sobie. Ona właśnie pozwala telefonowi na określenie odległości, w jakiej znajduje się jego właściciel. Dystans, który powoduje zablokowanie się aparatu można ustawić na 8, 20 lub 40 metrów.

Osoby, które zgubią swoją bezprzewodową kartę będą mogły dostać się do telefonu wpisując zdefiniowane wcześniej hasło.

Dodatkowe zabezpieczenie jest o tyle ważne, że P903i, podobnie jak wiele innych japońskich telefonów, może być użyty w roli karty kredytowej.

Oczywiście, jeśli pozostawimy telefon niezabezpieczony i będzie się on znajdował bliżej, niż określony przez nas dystans bezpieczeństwa, obca osoba będzie mogła go użyć. By uniknąć takiej sytuacji użytkownik może włączyć system rozpoznawania twarzy. Wtedy, aby móc używać telefonu, należy zrobić sobie zdjęcie za pomocą wbudowanego aparatu. Urządzenie przeanalizuje je i odbezpieczy telefon, jeśli będzie to zdjęcie właściciela. Telefon potrafi wykryć, czy zrobione zostało zdjęcie twarzy czy zdjęcie innej fotografii. Ponadto całość można zabezpieczyć dodatkowym kodem, co uniemożliwi np. skorzystanie z telefonu bliźniakowi.

W P903i wbudowano GPS. Dzięki temu właściciel, wpisując numer telefonu w Internecie, będzie mógł śledzić jego położenie.

Ceny aparatu, który zadebiutuje w ciągu najbliższych kilku miesięcy, nie ujawniono.

NTT DoCoMo P903i telefon komórkowy GPS