Najstarszy gość z Marsa

| Astronomia/fizyka
Luc Labenne

Profesor Munir Humayun z Florida State University jest przekonany, że zidentyfikował najstarszy znany meteoryt marsjański. Skała oznaczona jako NWA 7533 została w przeszłości znaleziona na Saharze przez jednego z Beduinów. Teraz po szczegółowych badaniach Humayun doszedł do wniosku, że liczy sobie ona 4,4 miliarda lat.

Humayun i jego zespół przeprowadzili serię specjalistycznych badań, podczas których wykorzystali m.in. spektrometr masowy. Stwierdzili wysoką koncentrację metali takich jak iryd, co pozwoliło im określić, że skała pochodzi z południowych wyżyn Marsa. To pierwszy kawałek powierzchni Czerwonej Planety z tego właśnie obszaru.

Amerykański uczony wykorzystał też specjalistyczny mikropróbnik z australijskiego Curtin University. Za jego pomocą przeprowadzili datowanie cyrkonów w meteorycie i uznali, że skała liczy sobie 4,4 miliarda lat. Powstała zatem około 100 milionów lat po tym, jak zestalił się pył w Układzie Słonecznym. Teraz wiemy, że Mars już wtedy posiadał skorupę i że formowała się ona jednocześnie z najstarszymi fragmentami skorupy ziemskiej - stwierdził uczony.

W skład zespołu badawczego wchodzili naukowcy z Francji i Australii.

NWA 7533 meteoryt marsjański