Huawei zainteresowane Nokią

| Technologia
Nokia

Media donoszą, że zakupem Nokii interesują się dwie firmy. Jedna z nich, o czym informowaliśmy, to Microsoft. Drugą zaś jest Huawei. Taka sytuacja jest dla Nokii niezwykle wygodna, gdyż fiński koncern może prowadzić zdecydowane niespieszne negocjacje.

Richard Yu, odpowiedzialny w Huawei za wydział biznesu konsumenckiego powiedział, że jego firma rozważa taki sposób akwizycji [...] ale wszystko zależy od woli Nokii. Jesteśmy otwarci na propozycje. Dotychczas Huawei nie dokonywało większych przejęć. Firma chce podjąć zdecydowane kroki, by nawiązać równorzędną walkę z Samsungiem i Apple'em. To dla niej dobry moment, gdyż jest jednym z tych przedsiębiorstw, które najszybciej zyskują udziały w rynku. W czwartym kwartale ubiegłego roku Huawei po raz pierwszy znalazła się na 3. miejscu pod względem wielkości sprzedaży. Natomiast w całym roku 2012 koncern sprzedał aż o 73,8% smartfonów więcej niż w roku 2011. W tym samym czasie światowa sprzedaż smartfonów zmniejszyła się o 1,7%, co pokazuje, jak poważnym graczem stała się chińska firma.

Oferta Huawei to zagrożenie dla Microsoftu. Szefostwo Huawei nie jest przychylnie nastawione do Windows Phone. Zauważa, że losy systemu z Redmond są niepewne, gdyż ma on niewielkie udziały w rynku, a mimo to trzeba wnosić zań opłaty licencyjne. Android jest za darmo - mówi Yu. Szefostwo Huawei z pewnością zdaje sobie sprawę, że i Microsoft może stać się dlań poważną konkurencją w przypadku, gdyby przejął Nokię. To dla Chińczyków dodatkowy impuls, by starać się o zakup fińskiego koncernu.

Nawet jeśli Huawei nie przejmie Nokii, to i tak wzrost firmy wydaje się niezagrożony. W bieżącym roku planuje ona sprzedaż 55-60 milionów smartfonów, a przyrost sprzedaży jest tak duży, że pojawiły się trudności w zaopatrzeniem w podzespoły.

Nokia Huawei Microsoft przejęcie