Piractwo niemal zanikło

| Technologia
abrinsky

Badania przeprowadzone przez Międzynarodową Federację Przemysłu Fonograficznego wykazały, że w Norwegii piractwo niemal całkowicie zamarło. Wyniki ankiety przeprowadzonej w grudniu napawają optymizmem. Okazało się, że jedynie 4% Norwegów, którzy nie ukończyli 30. roku życia nielegalnie pobiera pliki z sieci. To jednak nie wszystko. Mniej niż 1% twierdzi, że pirackie pliki są dla nich głównym źródłem muzyki. Jeszcze w 2009 roku do nielegalnego pobierania plików z muzyką przyznawało się aż 80% młodych Norwegów. Co się zmieniło?

Wydaje się, że Norwegowie mają większy wybór niż kiedyś. Aż 75% obrotów na norweskim rynku muzycznym trafia do serwisów streamingowych, a z badań IFPI dowiadujemy się, że dla 80% młodych Norwegów serwisy takie są podstawowym źródłem muzyki. Oferujemy usługi, które są lepsze i bardziej przyjazne użytkownikowi niż pirackie platformy. W ciągu ostatnich pięciu lat praktycznie wyeliminowaliśmy piractwo - mówi Marte Thorsby z IFPI. Wprowadziliśmy zdrowy ekonomiczny model. Musimy jednak pamiętać, że serwisy streamingowe dopiero się rozwijają, będziemy więc świadkami dużych zmian na rynku. Młodzi chętnie ich używają. Gdy zaczną ich na większą skalę używać też starsi, na rynku dojdzie do sporych zmian - stwierdziła Thorsby.

W roku 2009 Norwegowie wydali na muzykę 592 miliony koron, w tym 89 milionów na muzykę cyfrową. W roku ubiegłym obroty na norweskim rynku muzycznym wyniosły 601 milionów koron, a rynek muzyki cyfrowej warty był 515 milionów.

Norwegia piractwo streaming