Studenci WEiA PG opracowali innowacyjny system monitorowania ula pszczelego
Na Politechnice Gdańskiej powstał projekt i stanowisko pilotażowe do monitorowania parametrów... pszczelich uli. Studenci pracujący pod kierunkiem doktora Piotra Musznickiego stworzyli system do zdalnych pomiarów temperatury i wilgotności we wnętrzu ula oraz ciągłego monitorowania jego wagi. Dzięki temu możliwa jest zdalna ocena stanu pszczelich rodzin i lepsza ich ochrona.
Dane są gromadzone i archiwizowane na centralnym serwerze, a dedykowana aplikacja pozwala na szybki dostęp i szczegółową analizę warunków panujących w rodzinie pszczelej. Docelowo opracowany system będzie umożliwiał także długoterminową statystykę danych.
Monitorowanie stanu rodzin pszczelich ma szczególne znaczenie w okresie zimowania pszczół oraz w okresie dynamicznego ich rozwoju w trakcie wiosenno-letniej pracy przy zbiorze nektaru. Odpowiednie umiejscowienie czujników temperatury i wilgotności pozwala m.in. określić położenie kłębu zimujących owadów bez konieczności otwierania ula. Z kolei waga zamontowana w podstawie dostarcza informacji o stanie zapasów miodu zbieranego i przechowywanego przez pszczoły.
Wykorzystanie zdalnego monitorowania stanu rodzin pszczelich może również posłużyć do opracowania metod przeciwdziałania niepokojącemu spadkowi ich liczebności, co od kilkunastu lat obserwuje się na całym świecie.
Komentarze (2)
Ergo Sum, 5 sierpnia 2019, 18:26
tzn co zrobili poza wstawieniem trzech mierników i podpięciem ich do tabelki Excela ?
okragly, 5 sierpnia 2019, 20:06
zrobili, uczniowie technikum elektronicznego w Nysie, ale żeby to zauważyć musi być z USA, w prostych wystarczy z krajowej politechniki
ciekawe jaki stan nauki i techniki jest u naszego sąsiada, Rosji? czy tam coś tworzą? Czy tak jak u nas, z ulami walczą.