NASA i Google przygotują nas na nieuniknione
Komputery mądrzejsze od ludzi to pomysł rodem z literatury science fiction. Jednak NASA i Google już postanowiły przygotować się na dzień, w którym stanie się on rzeczywistością.
Wiosną bieżącego roku na terenie kampusu NASA w Dolinie Krzemowej ruszy Singularity University - uczelnia, której zadaniem będzie przygotowanie naukowców do epoki, w której inteligencja maszyn przewyższy ludzką. Nazwa uniwersytetu została zaczerpnięta z koncepcji futurologa Raya Kurzweila, który mianem Singularity określił czekającą nas wkrótce epokę gwałtownego rozwoju technologicznego. Jego zdaniem w przyszłości technologia będzie miliony razy bardziej zaawansowana niż obecnie, co nieuchronnie doprowadzi do głębokich zmian. Maszyny mogą wykorzystać sztuczną inteligencję do zwiększenia własnych możliwości, doskonalenia się i w końcu, prześcignięcia ludzkiej inteligencji. Sam Kurzweil zostanie pierwszym rektorem nowej uczelni.
Głównym zadaniem uniwersytetu będzie przewidywanie zmian, które mogą zajść w przyszłości i przygotowanie się na nie. Jeśli je przewidzimy, możemy tak pokierować rozwojem technologii, by nie zaszkodził on ludzkości. Studenci nowej uczelni będą poszukiwali sposobów na tworzenie takich maszyn, które pomogą nam rozwiązać trapiące ludzkość problemy - ubóstwo, głód, globalne ocieplenie czy wyczerpywanie się surowców energetycznych.
NASA udostępni na potrzeby uczelni pomieszczenia w Ames Research Centre, a Google przeznaczy na jej działalność ponad milion dolarów. Inne firmy zadeklarowały już wpłaty w wysokości co najmniej 250 000 USD.
Komentarze (4)
este perfil es muy tonto, 4 lutego 2009, 16:29
"Studenci nowej uczelni będą poszukiwali sposobów na tworzenie takich maszyn, które pomogą nam rozwiązać trapiące ludzkość problemy - ubóstwo, głód, globalne ocieplenie czy wyczerpywanie się surowców energetycznych."
przypomniało mi się jakieś opowiadanie Lema o społeczeństwie idealnie uporządkowanym stworzonym przez maszynę-wszyscy mieszkańcy zostali przemienieni w czarna i białe symetrycznie ułożone krążki;P
w sumie to jak już nas maszyny "inteligencją" prześcigną to zapewne prędzej czy później zejdziemy do kategorii istot drugiej kategorii,jak teraz "zwierzęta";ale trudno,przynajmniej mądrzejsi będą światem władać
MrVocabulary (WhizzKid), 5 lutego 2009, 00:34
Zawsze jest koncepcja Asimovska, w której superkomputer z powodzeniem rządził światem ku uciesze ludzkości. Może wystarczy, żeby komputery miały inny typ inteligencji, zamiast konkurencyjnej, żeby z nimi współżyć? Oby
este perfil es muy tonto, 5 lutego 2009, 01:46
hmm jedno w maszynach inteligentnych (których jeszcze nie ma więc mówię tylko o stereotypie wytworzonym przez domysły literatury sci-fi)jest zarazem fajne i niepokojące-beznamiętność i czysty racjonalizm-z jednej strony wolne od cierpienia i "chlewu" z drugiej niezdolne do uczuć pozytywnych.ciekawe czy takim superkomputerkom będzie można wszczepić algorytmy służalczości wobec ludzi oraz czy chociażby przypadkowo się z nich nie wyzwolą,takie tam gdybanie,ale komuś bez wiedzy ścisłej(nawet na temat tego co to algorytm;)gdybanie dobrze wychodzi :-*
wilk, 5 lutego 2009, 02:03
Odnośnie emocjonalności pasuje mi tutaj tekst z filmu Kula/Sphere opartego na powieści Crichtona, mianowicie (cytat z pamięci) "Wolałbym by Jerry nie odczwał żadnych emocji. [...] A co będzie jeśli Jerry się wkurzy?".