Peruka do zadań specjalnych

| Ciekawostki
Dylan Otto Krider (Memekiller), CC

Choć Sony bardzo stara się zareklamować swoją Inteligentną Perukę (SmartWig), trudno powiedzieć, czy pozwoli ona firmie odzyskać choć część dawnych wpływów. Ozdoba występuje w 3 wersjach i ma być tyleż estetyczna, co praktyczna, ułatwiając np. nawigację czy prowadzenie wykładu. Mówiąc o potencjalnych ulepszeniach wynalazku, Japończycy wymieniają wykorzystanie ultradźwięków do wykrywania obiektów.

Presentation Wig służy do zdalnego kontrolowania wskaźnika laserowego. By przejść do kolejnego slajdu w prezentacji, wystarczy pociągnąć za pasmo włosów z prawej strony. By się cofnąć, trzeba sięgnąć do pukla w okolicach lewego ucha. Wersja nawigacyjna (Navigation Wig) z wbudowanym GPS-em kieruje użytkownika do celu za pomocą wibracji generowanych na skórze głowy. Ostatni model peruki (Sensing Wig) monitoruje temperaturę ciała, ciśnienie krwi oraz fale mózgowe, a także zapisuje dźwięki i obrazy. W ten sposób jej właściciel może odtworzyć swój dzień i ustalić, co jak na niego podziałało. Niewykluczone są też zastosowania w dziedzinie ochrony zdrowia; w takim przypadku zebrane przez czujniki dane byłyby przekazywane i zachowywane na serwerze.

Przedstawiciele Sony przekonują, że choć istnieje wiele urządzeń, które można nosić jak ubranie, większość nie zyskała popularności. Wg nich, jednym z najważniejszych powodów jest styl, [a właściwie] koncentracja na funkcji z jednoczesnym zaniedbaniem stylu. Hiroaki Tobita i Takuya Kuzi dowodzą, że przewagą SmartWig jest naturalny wygląd; ich wynalazek można przecież produkować z ludzkich włosów, włosia koni i jaków, wełny czy piór (w grę wchodzą, oczywiście, także różne materiały syntetyczne). Interfejs komunikacyjny i czujniki mają być przynajmniej częściowo ukryte, by gadżet zachowywał modny wygląd.

Rzecznik Sony poinformował, że choć obecnie nie ma planów komercjalizacji Inteligentnej Peruki, w Unii Europejskiej i Stanach złożono wnioski patentowe. Japończycy zapewniają, że SmartWig będzie kompatybilna z innymi urządzeniami, w tym smartfonami czy inteligentnymi okularami.

SmartWig peruka Sony