Dysk do archiwum

| Technologia

Sony i Panasonic opracowały nowy dysk optyczny, który ma służyć przedsiębiorstwom do archiwizowania danych. Archival Disc ma obecnie pojemność 300 gigabajtów zapisywanych na trzech warstwach, jego wymiary odpowiadają wymiarom płyty Blu-ray, a trwałość nośnika wynosi co najmniej 50 lat.

Płyta ma trafić na rynek w 2015 roku, a jej pojemność ma wówczas wynosić do 500 GB do 1 terabajta.

Olbrzymią zaletą nowego nośnika jest fakt, że nie wymaga specjalnych warunków przechowywania. Nie trzeba trzymać go w klimatyzowanym pomieszczeniu o kontrolowanej temperaturze i wilgotności.

Nowy dysk może być poważnym konkurentem najlepszego obecnie nośnika archiwalnych danych – taśm magnetycznych. Ich producenci gwarantują bowiem znacznie krótszy czas przechowywania danych. Na przykład kartridże LTO-5 Ultrium 3TB są objęte „jedynie” 30-letnią gwarancją.

Dane można też, oczywiście, przechowywać na dyskach twardych. Jednak urządzenia te w dłuższym okresie są niezwykle zawodne.

Sony i Panasonic podkreślają, że ich dysk powstał z myślą o zastosowaniach profesjonalnych. „Nie planujemy obecnie tworzenia dysków optycznych dla użytkowników domowych” - stwierdziły obie firmy.

Sony Panasonic dysk optyczny archiwum