Sony i Panasonic zapowiadają nośniki optyczne kolejnej generacji

| Technologia
Panasonic

Panasonic i Sony mają zamiar rozpocząć masową produkcję dysków optycznych kolejnej generacji. Obecnie Panasonic produkuje dyski o pojemności 500 GB. Firma zwiększy ich pojemność do jednego terabajta. Mają one przede wszystkim służyć archiwizacji danych. Japoński koncern ocenia, że jego dyski będą w stanie przechowywać dane przez ponad 100 lat.

Pojemność nośników udało się zwiększyć dzięki pomniejszeniu wgłębień i pól, skrócenia fali światła laserowego oraz udoskonaleniu procesu zapisu/odczytu. Eksperci Panasonic zmniejszyli też liczbę zakłóceń pomiędzy ścieżkami zapisu, co zapewnia odtwarzanie danych bez pojawiania się błędów. Informacje można bezbłędnie odczytać nawet w przypadku wykorzystywania bardzo wąskich ścieżek, na których zostały zapisane.

Bardzo ważną innowacją jest zapisywanie danych we wgłębieniach. Dotychczas, jak widzimy na grafice porównującej nowe „Archival Disc” z nośnikami Blu-ray, wgłębienia nie były wykorzystywane.

Na razie nie wiadomo, kiedy Sony i Panasonic rozpoczną produkcję nośników. Firmy mówią bowiem o "planach", a nie o konkretnych terminach.

Sony Panasonic nośnik optyczny Archival Disc