Rekordowo tanie akcje Sony

| Technologia
Travel Aficionado

Po raz pierwszy od 1980 roku akcje Sony spadły poniżej 1000 jenów. Japońska firma od lat nie jest w stanie poprawić swojej sytuacji finansowej. Elektroniczny gigant od czterech lat informuje o stratach, a strategiczny dla firmy wydział zajmujący się telewizorami jest deficytowy od ośmiu lat. Do pogarszania się sytuacji koncernu przyczynił się również silny jen oraz konkurencja ze strony Apple’a i Samsunga.

Ostatnio cena akcji Sony była mniejsza od 1000 jenów w sierpniu 1980 roku, rok po pojawieniu się w sprzedaży Walkmana. W marcu 2000 roku zanotowano rekordowy poziom akcji Sony. Inwestorzy płacili za nie 16 950 jenów.

Sony oferuje bardzo szeroką gamę produktów - od kamer, poprzez komputery po konsolę PlayStation. Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku Sony było symbolem postępu i innowacyjności. Jednak pojawienie się cyfrowych przenośnych odtwarzaczy muzyki i płaskich telewizorów sprowadziło kłopoty na firmę. Klienci zastąpili produkty Sony iPodami Apple’a, a na rynku telewizorów pojawił się Samsung i inni azjatyccy producenci. Japończycy świetnie zadebiutowali na rynku konsoli. Urządzenia PlayStation i PlayStation 2 były wielkimi przebojami. Jednak PlayStation 3 przyćmiła konkurencja - Xbox 360 i Nintendo Wii.

Sytuacja koncernu nie jest łatwa. W ubiegłym roku podatkowym, który zakończył się w marcu 2012 Sony zanotowało 5,7 miliarda dolarów straty. Firma ma jednak nadzieję, że dzięki wzrostowi na rynku smartfonów i tabletów osiągnie w bieżącym roku podatkowym zysk w wysokości 375 milionów dolarów.

Sony akcje cena strata wyniki finansowe