Zorganizowana religia pojawiła się na Titicaca kilkaset lat przed Inkami

| Humanistyka
Teddy Seguin

Najnowsze badania wskazują, że zorganizowana religia pojawiła się w okolicach jeziora Titicaca wcześniej, niż dotychczas sądzono. Ludzie zawsze kojarzą Wyspę Słońca z Inkami, gdyż był to ważny ośrodek pielgrzymkowy, na którym pozostawili liczne budowle religijne i ofiary, mówi profesor Jose Capriles z Penn State University. Nasze badania wykazały, że pierwszymi, którzy na Wyspie Słońca składali cenne dary dla bogów byli przedstawiciele ludu Tiwanaku, żyjącego tutaj pomiędzy 500 a 1100 rokiem naszej ery. Inkowie pojawili się w okolicach jeziora Titicaca dopiero około XV wieku.

Państwo Tiwanaku było jednym z pierwszych państw jakie powstały w Andach i objęło swoim zasięgiem większą część centralnej części południa tego pasma górskiego. Międzynarodowy zespół naukowy, na którego czele stał Christophe Delaere w Centrum Archeologii Morskiej University of Oxford, przeprowadził wykopaliska na rafie Khoa w pobliżu Wyspy Słońca. Naukowcy znaleźli szczątki zwierząt złożonych w ofierze, naczynia, złoto, muszle oraz kamienie szlachetne. Szczegółowe datowanie określiło pochodzenie zabytków na VIII–X wiek po Chrystusie.

Znaleziska, a szczególnie ceramiczne kadzielnice w kształcie pumy, pozwalają nam lepiej zrozumieć zachowania religijne i samą religię państwa Tiwanaku, społeczeństwa, które poprzedzało Inków o kilkaset lat, mówi Delaere. Puma, jak skądinąd wiadomo, była ważnym symbolem religijnym dla Tiwanaku.

Co więcej, wszystko wskazuje na to, że dary celowo zostały złożone w wodzie. Obecność kotwic w pobliżu ofiar sugeruje, że rytuał ich składania mógł być prowadzony na łodziach, stwierdza Capriles. Uczony sądzi, że Wyspa Słońca mogła być ważna dla Tiwanaku zarówno ze względu na swoje piękno, jak i dlatego, że jest położna w centrum Andów.

To miejsce o znaczeniu strategicznym i religijnym. Na Wyspie Słońca i rafie Khoa mogli spotykać się kapłani i wspólnie prowadzić ceremonie religijne. To zaś wskazuje na okres transformacji społeczeństw lokalnych po mające większe ambicje religijne i geopolityczne, mówi Capriles. Pojawienie się złożonych rytuałów prawdopodobnie prowadziło do większej konsolidacji grup żyjących wokół jeziora Titicaca i pojawienia się zorganizowanego państwa Tiwanaku.

Titicaca Tiwanaku Wyspa Słońca