Potężny zastrzyk finansowy dla amerykańskiej nauki

| Ciekawostki
Kmccoy, CC

Amerykańscy kongresmeni nie posłuchali prezydenta Trumpa, którego propozycja budżetu na rok podatkowy 2018 zakładała duże cięcia w finansowaniu badań naukowych. Postąpili wręcz odwrotnie do życzeń Białego Domu. Plan wydatków na bieżący rok podatkowy, który rozpoczął się w październiku ubiegłego roku, zakłada największy od ponad 10 lat wzrost wydatków na badania naukowe.

Całość wydatków państwa określono na 1,3 biliona dolarów. Prawodawcy uzgodnili, że maksymalne wydatki agend cywilnych i wojskowych będą w latach 2018/2019 o 300 miliardów USD większe, niż wcześniej. Dzięki temu niektóre agendy badawcze odczują znaczne zwiększenie budżetu.

Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH) otrzymają o 3 miliardy USD więcej niż w roku ubiegłym, a ich budżet wyniesie 37 miliardów dolarów. To wzrost o 8,3%, podczas gdy Biały Dom proponował 22-procentową obniżkę budżetu. W nowym budżecie przewidziano dodatkowe 414 milionów dolarów na badania nad chorobą Alzheimera, dzięki czemu NIH będzie mógł przeznaczyć na walkę z tą chorobą 1,8 miliarda USD oraz dodatkowo 27 milionów USD na medycynę interdyscyplinarną. Narodowa Fundacja Nauki (NSF) otrzyma o 295 milionów dolarów więcej, a jej budżet wyniesie 7,8 miliarda USD (wzrost o 3,9%), z tym, że budżet na badania naukowe zwiększy się o 5%. Kongres uznał, że należy zwiększyć budżet tej instytucji w obliczu rosnącej konkurencji naukowej ze strony Chin i innych krajów. W budżecie uwzględniono też wysuniętą przez Senat propozycję budowy trzech nowy statków do badań oceanicznych.

Na Wydział Nauki Departamentu Energii przeznaczono o 868 milionów dolarów więcej. Będzie on dysponował więc budżetem w wysokości 6,26 miliarda dolarów, czyli o 15% większym. Biały Dom chciał obcięcia budżetu o 15%. Ponadto Kongres nie tylko nie zgodził się z prezydencką propozycją likwidacji Advanced Research Projects Agency-Energy, ale zwiększył budżet tej agencji o 47 milionów, do kwoty 353 milionów dolarów.

Więcej pieniędzy na badania naukowe dostanie też NASA. Jej projekty naukowy zyskają o 457 milionów dolarów więcej (7,9%), w sumie będzie to 6,2 miliarda USD. Kongres zdecydował, że na badania planetarne NASA będzie mogła wydać o 382 miliony dolarów więcej (wzrost o 21%), czyli 2,2 miliarda USD. Budżet na badania Ziemi pozostanie na tym samym poziomie co w roku ubiegłym, jednak prawodawcy nie zgodzili się z propozycją likwidacji wielu projektów badawczych i utrzymali finansowanie WFIRST (Wide Field Infrared Survey Telescope). Całkowity budżet NASA wyniesie 20,7 miliarda dolarów, o 1,1 miliarda więcej niż rok wcześniej.

Finansowanie Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) ustalono na poziomie 5,9 miliarda USD (wzrost o 234 miliony). Nie wzrosły pieniądze na badania nad klimatem, jednak odrzucono przedstawione przez Biały Dom i Izbę Reprezentantów propozycję cięć. Narodowy Instytut Standardów i Technologii (NIST) dostał o 247 milionów dolarów więcej, więc jego budżet to 1,2 miliarda.

Nie wyrażono także zgody na zmniejszenie z ośmiu do czterech centrów badań nad klimatem prowadzonych przez US Geological Survey (USGS). Budżet tej agencji zwiększono o 63 miliony dolarów, do 1,1 miliarda. Projekty badawcze prowadzone przez Departament Rolnictwa otrzymają dodatkowo 139 milionów dolarów, więc do wydania będzie tutaj 3,03 miliarda USD. Budżet Agencji Ochrony Środowiska (EPA) pozostanie na poziomie 8,1 miliarda dolarów. Odrzucono propozycję głębokich cięć.

W sumie wydatki federalne na prace badawczo-rozwojowe wyniosą 176,8 miliarda dolarów, czyli będą o 20,1 miliarda (12,8%) większe niż w roku podatkowym 2017. To największy wzrost od ponad dekady oraz, po uwzględnieniu inflacji, największy w historii USA budżet na R&D. To jednocześnie największy od 2009 roku wzrost wydatków na badania podstawowe i nauki stosowane.

Dla porównania, tegoroczne całkowite wydatki budżetu Polski to mniej niż 120 miliardów dolarów.

USA budżet nauka Kongres Biały Dom Donal Trump