Znaleziono USS Lexington, „okręt, który ocalił Australię”

| Humanistyka

Współzałożyciel Microsoftu Paul Allen poinformował, że finansowany przez niego statek badawczy Petrel, odnalazł USS Lexington, jeden z pierwszych lotniskowców US Navy, zwany okrętem, który ocalił Australię. To największy okręt, jaki Amerykanie stracili w czasie II wojny światowej.

USS Lexington (CV-2) powstał jako krążownik liniowy. Został przebudowany na lotniskowiec. Był drugim okrętem tego typu w US Navy. USS Lexington wraz USS Yorktown (CV-5) wzięły udział w bitwie na Morzu Koralowym. Amerykańska flota, wspierana przez jednostki australijskie, starła się tam z Japońską Cesarską Marynarką Wojenną. Była to pierwsze w historii starcie pomiędzy lotniskowcami i pierwsze, w której okręty nie znajdowały się w swoim polu widzenia. Mimo, że taktyczne zwycięstwo w bitwie przypadło Japonii, to zwycięstwo strategiczne należało do USA. Po raz pierwszy powstrzymano ekspansję Japonii w regionie Pacyfiku, a jako, że uszkodzone podczas bitwy dwa japońskie lotniskowce nie wzięły udział w nieco późniejszej bitwie o Midway, zapewniło to względną równowagę sił i przyczyniło się do amerykańskiego zwycięstwa pod Midway.

Navigea Ltd.

Podczas bitwy na Morzu Koralowym USS Lexington został ciężko uszkodzony przez japońskie samoloty. Początkowo uszkodzenia nie wydawały się poważne i okręt był zdolny do przyjmowania samolotów. Wkrótce jednak doszło do serii wybuchów benzyny lotniczej i pożarów, nad którymi załoga nie była w stanie panować. Wydano rozkaz opuszczenia okrętu, a trzy godziny później – 8 maja 1942 roku – USS Lexington zatonął trafiony torpedami wystrzelonymi przez amerykański niszczyciel USS Phelps. W czasie bitwy zginęło 216 członków załogi USS Lexington. Przeżyło ją 2770 marynarzy.

Wrak USS Lexington został znaleziony na głębokości około 3000 metrów. Znalezienie USS Lexington było naszym priorytetem, gdyż był to jeden z najważniejszych okrętów straconych podczas II wojny światowej. Bazując na danych geograficznych, porze roku i innych czynnikach wspólnie z Paulem Allenem ustalamy, jaki cel chcemy zrealizować. Odnalezienie USS Lexington planowaliśmy przez około 6 miesięcy i wszystko poszło gładko – mówi Robert Kraft, dyrektor ds. operacji podwodnych w firmie Vulcan Inc. To przedsiębiorstwo założone przez Paula Allena, którego celem jest zarządzanie działalnością filantropijną miliardera.

Znalezienia historycznego okrętu pogratulował admirał Harry B. Harris, dowódca US Pacific Command. Jako syn żołnierza, który został uratowany z pokładu USS Lexington, chciałbym pogratulować Paulowi Allenowi i załodze R/V Petrel znalezienia "Lady Lex", która zatonęła przed 76 laty podczas bitwy na Morzu Koralowym, stwierdził wojskowy.

USS Lexington lotniskowiec wrak II wojna światowa