Watykan digitalizuje cenne manuskrypty

| Humanistyka
Biblioteka Watykańska

W Watykanie zdigitalizowano ocalałe fragmenty manuskryptu Vergilius Vaticanus. Zawiera on jedną z najstarszych znanych wersji Eneidy. Księga powstała około roku 400, a w jej tworzeniu brał udział skryba i trzech iluminatorów. Niezwykły zabytek udostępniono w internecie.

Digitalizacja Vergilius Vaticanus to część większego projektu prowadzonego od lat przez Digita Vaticana, organizację założoną przy Bibliotece Watykańskiej. Jej celem jest digitalizacja znajdujących się tam manuskryptów. Bibliotekę Watykańską zaczął tworzyć w 1451 roku papież Mikołaj V, wielki miłośnik książek. Chciał, by była to biblioteka publiczna, przyciągająca uczonych do Stolicy Apostolskiej. Papież zebrał kodeksy ze zbiorów swoich poprzedników oraz swoje własne, zatrudnił tłumaczy, którzy przekładali greckie dzieła na łacinę. Dzięki niemu ocalało wiele cennych zabytków literatury. W 1455 roku zbiory biblioteki liczyły już 1200 ksiąg. Niestety, Mikołaj V zmarł w tym samym roku, co wstrzymało prace nad uczynieniem biblioteki publiczną. Jego dzieło dokończył w 1475 roku Sykstus IV, który oficjalnie otworzył Bibliotekę Palatyńską. W 1481 roku zbiory liczyły 2527 ksiąg. Była to największa biblioteka w świecie zachodnim.

Biblioteka Watykańska

Vergilius Vaticanus, obok Eneidy, zawiera też fragmenty Georgik Wergiliusza, dzieła o rolnictwie i walce człowieka z naturą. Obecnie Vergilius Vaticanus składa się z 76 stron z 50 ilustracjami. Zaginął niemal cały początek księgi. Jeśli rzeczywiście zawierała ona najważniejsze dzieła Wergiliusza, to początkowo musiała składa się z około 440 stron i 280 ilustracji.

W swoim dziele digitalizacji manuskryptów Digita Vaticana współpracuje z japońską firmą NTT DATA. Używany jest specjalistyczny sprzęt, który ma ochronić cenne zabytki przed uszkodzeniem. Podczas skanowania specjaliści korzystają ze źródła światła, które nie emituje ultrafioletu, a księgi leżą na specjalnych kołyskach pozwalających na skanowanie bez pełnego ich otwierania. Jako, że mamy do czynienia z niezwykle cenną i delikatną materią cały projekt zeskanowania 80 000 manuskryptów potrwa 15 lat i pochłonie 50 milionów euro. Digita Vaticana zbiera fundusze m.in. oferując drukowaną reprodukcję Vergilius Vaticanus pierwszym 200 osobom, które wpłacą co najmniej 500 euro.

Watykan digitalizacja manuskrypt Vergilius Vaticanus Digita Vaticana