Nagły spadek poziomu testosteronu może wywołać objawy parkinsona
Nagły spadek poziomu testosteronu może wywoływać u samców myszy objawy parkinsonopodobne. Zespół z Centrum Medycznego Rush University podkreśla, że wynalezienie leku utrudniają problemy z niezawodnym zwierzęcym modelem tej choroby. Wydaje się, że właśnie udało się je rozwiązać.
By modelować parkinsonizm u myszy, naukowcy posługują się różnymi toksynami i licznymi [...] metodami genetycznymi, my jednak odkryliśmy, że nagły spadek poziomu testosteronu po kastracji wystarczy do wywołania przewlekłych zmian patologicznych i objawów typowych dla tej choroby. Zauważyliśmy też, że suplementacja 5α-dihydrotestosteronem odwraca te zjawiska - wyjaśnia dr Kalipada Pahan.
Naukowiec dodaje, że u mężczyzn poziom testosteronu jest ściśle powiązany z wieloma procesami chorobowymi. U zdrowych panów stężenie testosteronu osiąga szczyt w połowie 4. dekady życia, a później spada ok. 1% rocznie. Poziom hormonu może jednak drastycznie spaść np. pod wpływem stresu, zwiększając jednostkową podatność na chorobę Parkinsona. Biorąc to wszystko pod uwagę, Pahan uważa, że pracując nad "parkinsonoopornością", należy zadbać o poziom androgenu.
Autorzy artykułu z Journal of Biological Chemistry tłumaczą, że choć zwykle tlenek azotu(II) odgrywa w organizmie ssaków wiele ważnych fizjologicznych funkcji, to gdy za sprawą indukowalnej syntazy tlenku azotu (iNOS) w mózgu powstaje go za dużo, rozpoczyna się obumieranie neuronów. Podczas eksperymentów Amerykanie zauważyli, że po kastracji stężenie iNOS w mózgu dramatycznie wzrastało. Ponieważ objawy parkinsonopodobne nie rozwijały się u samców pozbawionych genu iNOS, sugeruje to, że utrata testosteronu wywołuje symptomy za pośrednictwem wytwarzania indukowalnej syntazy tlenku azotu.
Komentarze (6)
glaude, 29 lipca 2013, 16:24
No "bez jaj".
A tak na poważnie, to pomysł dobry, tylko że każdy lek może mieć różny metabolizm u płci- a tu badania przedkliniczne będą prowadzone tylko na samcach.
Bardziej miarodajne byłoby zastosowanie czynnika wprost indukuijącego produkcję syntazy NO- chociaż na początek dobre i to, pod warunkiem, że inni badacze wyników dr Kalipada Pahana nie podważą.
pogo, 29 lipca 2013, 18:13
Mam dziwne wrażenie, że gwałtownym spadkiem testosteronu zagrożone są głównie samce, więc trochę mija się z celem robienie takich badań na samicach...
A to przecież tylko jeden z czynników ryzyka.
radar, 30 lipca 2013, 08:03
Are you sure? http://www.vg.no/uploaded/image/bilderigg/2012/01/07/1325974724674_711.jpg
pogo, 30 lipca 2013, 08:49
Napisałem wyraźnie "GŁÓWNIE samce", więc nieliczne przypadki u samic też się mogą zdarzyć... chyba, że nagle chcemy zacząć leczyć też hieny.
radar, 30 lipca 2013, 08:52
Napisałeś też, że robienie badań na samicach mija się z celem... a to może potem zaszkodzić Marit, bierzesz za to moralną odpowiedzialność?
madan, 7 sierpnia 2013, 10:52
Teraz już wiem dlaczego na widok pewnych samic dostaję parkinsona.