Nagły spadek poziomu testosteronu może wywołać objawy parkinsona

| Medycyna
craigCloutier (craig Cloutier), CC

Nagły spadek poziomu testosteronu może wywoływać u samców myszy objawy parkinsonopodobne. Zespół z Centrum Medycznego Rush University podkreśla, że wynalezienie leku utrudniają problemy z niezawodnym zwierzęcym modelem tej choroby. Wydaje się, że właśnie udało się je rozwiązać.

By modelować parkinsonizm u myszy, naukowcy posługują się różnymi toksynami i licznymi [...] metodami genetycznymi, my jednak odkryliśmy, że nagły spadek poziomu testosteronu po kastracji wystarczy do wywołania przewlekłych zmian patologicznych i objawów typowych dla tej choroby. Zauważyliśmy też, że suplementacja 5α-dihydrotestosteronem odwraca te zjawiska - wyjaśnia dr Kalipada Pahan.

Naukowiec dodaje, że u mężczyzn poziom testosteronu jest ściśle powiązany z wieloma procesami chorobowymi. U zdrowych panów stężenie testosteronu osiąga szczyt w połowie 4. dekady życia, a później spada ok. 1% rocznie. Poziom hormonu może jednak drastycznie spaść np. pod wpływem stresu, zwiększając jednostkową podatność na chorobę Parkinsona. Biorąc to wszystko pod uwagę, Pahan uważa, że pracując nad "parkinsonoopornością", należy zadbać o poziom androgenu.

Autorzy artykułu z Journal of Biological Chemistry tłumaczą, że choć zwykle tlenek azotu(II) odgrywa w organizmie ssaków wiele ważnych fizjologicznych funkcji, to gdy za sprawą indukowalnej syntazy tlenku azotu (iNOS) w mózgu powstaje go za dużo, rozpoczyna się obumieranie neuronów. Podczas eksperymentów Amerykanie zauważyli, że po kastracji stężenie iNOS w mózgu dramatycznie wzrastało. Ponieważ objawy parkinsonopodobne nie rozwijały się u samców pozbawionych genu iNOS, sugeruje to, że utrata testosteronu wywołuje symptomy za pośrednictwem wytwarzania indukowalnej syntazy tlenku azotu.

choroba Parkinsona parkinsonizm kastracja testosteron androgen poziom indukowalna syntaza tlenku azotu iNOS dr Kalipada Pahan