Rozpoznawanie chronotypu po wrzecionach snu

| Zdrowie/uroda
Betsssssy, CC

Po czym odróżnić sowy od skowronków? Po aktywności mózgu w czasie snu, a konkretnie po innych wzorcach wrzecion snu w jego drugim stadium.

Wrzeciona snu przybierają różną formę zależną od wieku. Najczęściej są to widoczne na EEG salwy o częstotliwości 11-15 Hz. Wiąże się je m.in. ze wzmacnianiem śladów pamięciowych.

Podczas studium analizowano zależności między preferencjami okołodobowymi i aktywnością dot. wrzecion snu. Uwzględniono 170 osób w wieku ok. 17 lat (59% próby stanowiły dziewczęta). Monitoring EEG prowadzono w warunkach domowych.

Kwestionariusz chronotypu (Morningness–Eveningness Questionnaire, MEQ), który opisuje ludzi na wymiarze ranności-wieczorności, pokazał, że skowronki, typ pośredni i sowy to, odpowiednio, a) 14,9% (15) i 14,5% (10), b) 58,4% (59) i 60,9% (42) oraz c) 26,7% (27) i 24,6% (17) dziewcząt i chłopców.

W porównaniu do innych grup, u preferujących poranki obserwowaliśmy znacząco słabszą aktywność wrzecionową [niższe amplitudy i natężenie]. Zmniejszała się ona także bardziej w miarę upływu czasu i zbliżania się ranka. To może być czynnik, który potencjalnie leży u podłoża wcześniejszego rytmu okołodobowego - wyjaśnia prof. Anu-Katriina Pesonen z Uniwersytetu Helsińskiego.

Autorzy publikacji z pisma Scientific Reports podkreślają, że wiele wskazuje na to, że preferencja ranności-wieczorności wpływa nie tylko na czasowanie snu, ale wiąże się również z mikrostrukturą snu (fenotypami wrzecion snu).

chronotyp ranność wieczorność sowa skoworonek wrzeciona snu Anu-Katriina Pesonen