Przy trudnej decyzji ludzie wolą obwiniać przeznaczenie

| Psychologia
oparrish (Owen Parrish), CC

Podejmując trudne decyzje, ludzie odwołują się do przeznaczenia, by złagodzić stres.

Wiara w przeznaczenie, definiowana jako przekonanie, że cokolwiek się dzieje, miało się stać i że wynik jest z góry określony, może być szczególnie użyteczna, kiedy ktoś stoi przed koniecznością podjęcia ważnej decyzji - wyjaśniają Aaron Kay, Simone Tang i Steven Shepherd z Duke University.

Testując tę hipotezę, psycholodzy przyglądali się wyborom prezydenckim w USA z 2012 r. Przeprowadzili wywiady internetowe ze 189 osobami. Okazało się, że im o większych problemach z dokonaniem wyboru między Obamą a Romneyem ktoś wspominał ("Obaj kandydaci wydają się jednakowo dobrzy", "Nie jestem pewien/pewna, jak porównać programy obu kandydatów"), z tym większym prawdopodobieństwem wierzył w przeznaczenie (np. "Przeznaczenie sprawi, że ostatecznie wybrany kandydat będzie tym właściwym").

W drugim online'owym badaniu naukowcy manipulowali trudnością decyzji. Choć wszyscy ochotnicy czytali prawdziwe programy polityczne, jedni zapoznawali się z urywkami akcentującymi podobieństwa, a drudzy z kładącymi nacisk na różnice. Ci pierwsi uznawali dokonanie wyboru za trudniejsze i znowu wspominali o silniejszej wierze w przeznaczenie.

W przyszłości psycholodzy chcieliby odpowiedzieć m.in. na pytania, czy ludzie odwołują się do przeznaczenia w sytuacji, gdy decyzja jest ważna z osobistego, a nie społecznego punktu widzenia i czy w zetknięciu z trudnymi decyzjami prawdopodobieństwo zaklinania szczęścia i innych nadprzyrodzonych sił jest podobne jak losu.

decyzja stres przeznaczenie łagodzić wiara Aaron Kay Simone Tang Steven Shepherd