Dinozaury zabite przez dwie asteroidy?

| Nauki przyrodnicze
NASA

Niewykluczone, że dinozaury wyginęły od uderzenia nie jednej, a dwóch asteroid. Tak przynajmniej uważa Katarina Milijković z paryskiego Instytutu Fizyki Ziemi. Na naszej planecie widać kratery po uderzeniach par asteroid. Na przykład Clearwater Lakes w pobliżu Zatoki Hudsona do dwa bliźniacze kratery powstałe około 290 milionów lat temu.

Szacuje się, że około 2% ziemskich kraterów po uderzeniu asteroid to kratery powstałe wskutek upadku pary. To dziwne, gdyż od 15 lat wiadomo, że mniej więcej 15% asteroid krążących w pobliżu Ziemi stanowią pary. Można by się zatem spodziewać, że i 15% kraterów powstało po upadku par.

Wydaje się, że Milijković i jej koledzy znaleźli rozwiązanie zagadki. Przeprowadzili symulację komputerową, z której wynika, iż bardzo często upadek pary asteroid prowadzi do powstania pojedynczego krateru. To logiczne rozwiązanie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że krater może mieć średnicę 10-krotnie większą od asteroidy. Francuscy naukowcy odkryli, że tylko w takich wypadkach, gdy para tworzona jest przez dwa niewielkie oddalone od siebie skały, powstają dwa kratery.

Okazuje się jednak, że możliwe jest zidentyfikowanie pojedynczego krateru powstałego wskutek upadku pary. Kratery takie są lekko asymetryczne. I właśnie takim kraterem jest ten w pobliżu Chicxulub, który powstał około 65,5 milionów lat temu i był zapowiedzią zagłady dinozaurów.

Chicxulub ma ważne asymetryczne cechy. Warto rozważyć go jako krater powstały po upadku pary asteroid - mówi Milijković.

Jean-Luc Margot z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przypomina, że już od dłuższego czasu podejrzewano, iż para asteroid może tworzyć pojedynczy krater. "Te analizy stanowią poważne podstawy analityczne do potwierdzenia takiego przypuszczenia".

dinozaury asteroida para Chicxulub