Powstała najmniejsza dioda na świecie
Najmniejsza na świecie dioda, wielkości pojedynczej molekuły, to wynik współpracy pomiędzy University of Georgia a Uniwersytetem Ben-Guriona. Opisanie i stworzenie najmniejszej diody na świecie to znaczący krok w kierunku rozwoju molekularnych systemów elektronicznych - mówi doktor Yoni Dubi.
Prace nad diodą rozpoczęto od pojedynczej molekuły DNA składającej się z 11 par zasad. Profesor Bingqian Xu i jego współpracownicy z University of Georgia podłączyli molekułę do obwodu elektronicznego i przepuścili przez nią prąd. Pomiary nie wykazały żadnego szczególnego zachowania. Gdy jednak pomiędzy warstwami DNA umieszczono warstwy molekuł o nazwie koralyna, zachowanie całości uległo dramatycznej zmianie. Stosunek ładunków ujemnych do dodatnich zwiększył się 15-krotnie.
Dzięki zastosowaniu specjalnej molekuły w DNA uzyskaliśmy molekularny prostownik - mówi profesor Xu. Doktor Dubi i jego student, Elinor Zerah-Harush stworzyli model teoretyczny takiego prostownika, z którego dowiadujemy się, że całość działa dzięki załamaniu, przez wprowadzenie koralyny, symetrii przestrzennej molekuły DNA.
Komentarze (0)