Bliżej 5-terabajtowych HDD
Fujitsu opracowało technologię, która pozwoli na wyprodukowanie dysków twardych o pojemności nawet 5 terabajtów. Obecnie na najbardziej pojemnym HDD można zapisać 750 GB danych.
Technologia HARM (heat-assisted recording method – nagrywanie przy udziale ciepła) polega na tworzeniu na powierzchni dysku rodzaju kropek o średnicy mniejszej niż 100 nanometrów i podgrzewanie ich za pomocą lasera. Takie rozwiązanie pozwala na utworzenie mniejszych klastrów (komórek, w których przechowywane są dane) niż w obecnie stosowanych dyskach. Możliwe jest więc większe upakowanie danych.
Technologia Fujitsu w połączeniu z zapisem prostopadłym pozwala na umieszczenie na 1 calu kwadratowym aż 1 terabita informacji. Pojemność HDD może dzięki temu wzrosnąć z obecnych 750 GB do nawet 5 TB.
Technologia nagrywania przy udziale ciepła jest jedną z najbardziej obiecujących technologii dotyczących dysków twardych. Swoją własną wersję przygotowuje też Seagate który nazywa ją HAMR (heat-assisted magnetic recording).
Jej zastosowanie oznacza, że w budowie dysku Fujitsu nastąpiły poważne zmiany. Głowica zapisująco-odczytująca została rozbudowana. W dyskach musiał znaleźć się laser i element optyczny. Oba te elementy zostały zintegrowane z głowicą. Fujitsu zastosowało soczewki, które pozwoliły na stworzenie kropki magnetycznej o wymiarach 86x60 nanometrów. Jest więc pierwszą firmą, której udało się uzyskać kropkę o rozmiarach mniejszych niż 100 nm.
Innym interesującym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego nawilżacza, pokrywającego powierzchnię talerzy dysku. Jego zastosowanie okazało się koniecznością, gdyż do osiągnięcia tak dużych gęstości zapisu konieczne było obniżenie pozycji głowicy i zbliżenie jej do talerzy, co mogło skończyć się ich uszodzeniem.
Zdaniem specjalistów dyski z technologią HARM pojawią się na rynku za 3 do 5 lat. W międzyczasie będziemy świadkami premiery 1-terabajtowych HDD, których premierę na przyszły rok zapowiadają Seagate i Western Digital.
Seagate zapowiada ponadto wyprodukowanie 7,5-terabajtowego dysku twardego.
Komentarze (0)