Gaz szlachetny w kosmosie
Astronomowie z University College London są pierwszymi, którzy w przestrzeni kosmicznej odkryli gaz szlachetny. Znaleziono go w Mgławicy Kraba. Odkrycia dokonała grupa pod kierunkiem profesora Mike'a Barlowa, który obserwowała mgławice w dalekiej podczerwieni. Zauważyli dzięki temu jony wodorku argonu.
Podczas prac uczeni wykorzystali należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej Obserwatorium Kosmiczne Herschela, czyli największy w dziejach teleskop kosmiczny. Instrumenty teleskopu są wyspecjalizowane w wykrywaniu niewidocznej dla ludzkiego oka dalekiej podczerwieni. Za pomocą Herschela obserwowaliśmy pozostałości różnych supernowych, a wśród nich Mgławicę Kraba. Odkrycie jonów wodorku argonu było zaskoczeniem, gdyż nie spodziewaliśmy się, że gazy szlachetne jak argon tworzą molekuły i nie spodziewaliśmy się znaleźć ich w tak trudnym środowisku jak pozostałości po supernowej - mówi Barlow.
Chłodne obiekty, takie jak pył w mgławicach, emitują przede wszystkim podczerwień. Jest to zakres blokowany przez atmosferę Ziemi. Chociaż mgławice możemy obserwować w świetle widzialnym, to światło to pochodzi z gorących gazów, chłodne gazy i pyły są niewidoczne w zakresie światła widzialnego.
Komentarze (8)
Astroboy, 13 grudnia 2013, 15:35
A ja, głupek, byłem głęboko przekonany, że gazy szlachetne, czyli helowce (jak hel, neon czy argon), są od dziesiątków lat widoczne w widmach uzyskiwanych przez astronomów... Marketing (nauka musi na siebie jakoś zarabiać) przybiera już jednak upiorne rozmiary. Kompletnie nie zakładam niedouczenia badaczy.
Sławko, 13 grudnia 2013, 20:27
Po przeczytaniu nagłówka "Gaz szlachetny w kosmosie" sądziłem, że sprawdziły się moje przypuszczenia, że hel występuje również w kosmosie, a nie tylko na Ziemi, ale niestety odkryto tylko ... argon. Miejmy jednak nadzieję, że tak szlachetny gaz jak hel, ktoś kiedyś w kosmosie także odkryje.
Astroboy, 13 grudnia 2013, 20:53
Sławko - hel, jak sama nazwa wskazuje, został odkryty najpierw na Słońcu, później na Ziemi.
Edit: mam nadzieję, że odbierasz żart. Moja Dama już usnęla i słucham The Doors, "The End". Wiem, niektórych to może nie śmieszyć.
Sławko, 14 grudnia 2013, 16:29
Tys prowda Ale może Słońce to jeszcze nie kosmos. Układ słoneczny to przecież tylko taki mały "grajdołek" kosmosu
Astroboy, 15 grudnia 2013, 18:22
No niby, ale jest to wszędzie i trudno to przegapić. Nawet w takich niby drobiazgach:
http://www.eso.org/public/archives/images/screen/eso0211b.jpg
dajmon, 15 grudnia 2013, 21:12
Co znaczą te "jony wodorku argonu"?
Astroboy, 15 grudnia 2013, 21:34
ArH+
Znaczą wiele. SĄ.
Edit: dobra - ich występowanie mówi wiele o warunkach, w których mogły powstać.
mjmartino, 16 grudnia 2013, 11:30
too samo przyszło mi na myśl