Powłoka z aktywatora zapobiega tworzeniu biofilmu
Jakub Kwiecinski, Tao Jin i współpracownicy z Sahlgrenska Academy odkryli, że pokrycie urządzeń medycznych, np. cewników, tkankowym aktywatorem plazminogenu (t-PA) zapobiega tworzeniu na nich biofilmu gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus). To bardzo ważne osiągnięcie, zważywszy że S. aureus stanowi wiodącą przyczynę zakażeń szpitalnych.
Rosnący biofilm musi się jakoś zakotwiczyć i w ramach wcześniejszych badań zespół prof. Jina wykazał, że gronkowiec wykorzystuje do tego celu układ krzepnięcia, a konkretnie rusztowanie mikroskrzepów. Dywagowaliśmy, że jeśli zmusimy ludzki organizm do rozpuszczenia tych skrzepów, możemy zapobiec powstaniu biofilmu - podkreśla dr Kwiecinski.
Naukowcy postanowili więc pokryć powierzchnię t-PA. To pozbawia S. aureus rusztowania do utworzenia biofilmu i zapobiega rozwojowi zakażenia. Skuteczność rozwiązania zaprezentowano zarówno w laboratorium, jak i po wszczepieniu myszom cewników powleczonych tkankowym aktywatorem plazminogenu.
Kwiecinski wyjaśnia, że kluczem do sukcesu było wykroczenie poza domenę bakterii i przyjrzenie się temu, jak do infekcji przyczyna się nasz organizm. Metoda może być wykorzystana do blokowania tworzenia biofilmów nie tylko S. aureus.
Komentarze (0)