Pobudzeni. Skąd się wzięły hormony i jak kontrolują w zasadzie wszystko

Autor: Randi Hutter Epstein

Lekarz, który w latach 20. XX wieku propagował wazektomię jako niezawodną metodę zwiększania libido, studentka medycyny, która dwadzieścia lat później odkryła hormon hCg informujący o ciąży, oraz matka, która używała przysadek mózgowych zmarłych, by za pomocą wydobytego z nich hormonu wzrostu leczyć swojego syna – to tylko niektórzy bohaterowie tej pełnej fascynujących niuansów, opisów badań i zabawnych anegdot książki. Zostali tu sportretowani zarówno najważniejsi naukowcy stojący za rewolucyjnymi odkryciami na temat równowagi hormonalnej, jak i szarlatani, którzy proponowali równie szatańskie kuracje.


Dziesięć leków, które ukształtowały medycynę

Autor: Thomas Hager

Począwszy od używanego od tysięcy lat opium, z Dziesięciu leków, które ukształtowały medycynę dowiadujemy się, jak rozliczne medykamenty zmieniły nasze życie. Hager opowiada m.in. o zapomnianej pionierce szczepień przeciw ospie w Wielkiej Brytanii, o "kropelkach nasennych" służących temu, co obecnie "pigułka gwałtu", o pierwszym antybiotyku, który ocalił życie milionów ludzi, o pierwszym leku antypsychotycznym, za sprawą którego opustoszały szpitale dla obłąkanych, a także o Viagrze, statynach i otwierających nową epokę medycyny przeciwciałach monoklonalnych.


Manifest zwierząt

Autor: Marc Bekoff

Martwisz się pożarami lasów w Amazonii? Przeraża Cię śmierć orangutanów z powodu wycinki lasów? Czujesz frustrację, bo wiesz, że W POJEDYNKĘ NIC NIE ZMIENISZ?Daj się zainspirować! Zacznij od MAŁEGO kroku!


Ciało nie kłamie

Autor: Judy Melinek, Tom Mitchell

Dr Judy Melinek zabiera czytelników za policyjne taśmy podczas najbardziej wstrząsających przypadków gwałtownej śmierci w Nowym Jorku. Opowiada między innymi o wydarzeniach z 11 września, aktach bioterroryzmu przy użyciu wąglika oraz katastrofie lotu 587 linii American Airlines. W Biurze Naczelnego Lekarza Sądowego pracuje na stanowisku specjalisty medycyny sądowej. Poznajcie jeden z najtrudniejszych zawodów, pełen zagadek, niespodziewanych wyzwań, stojący w rozkroku między światem żywych i umarłych.


A co ciebie obchodzi, co myślą inni? Dalsze przypadki ciekawego człowieka

Autor: Richard P. Feynman

Richard P. Feynman – laureat Nagrody Nobla, genialny fizyk i idol dla młodych naukowców na całym świecie - opowiada o swoim niezwykłym życiu. "A co ciebie obchodzi, co myślą inni?" to pytanie, którym Arlene – ukochana żona – potrafiła go przekonać do najbardziej szalonych pomysłów. Te słowa stały się dla niego mottem na całe życie – dzięki nim czuł się swobodnie zarówno na sali wykładowej, jak i podczas przyjęcia w królewskim pałacu.


Mózg ćwiczy. Czyli jak utrzymać umysł w dobrej formie

Autor: Kaja Nordengen

Mózg, podobnie jak pozostałe części naszego ciała, należy ćwiczyć. W dodatku wystarczy niewiele: w drodze do pracy wysiądź na wcześniejszym przystanku, umyj zęby ręką, której normalnie w tym celu nie używasz (lub wystukaj esemesa drugim kciukiem!), zapamiętaj pięć słówek w języku, którego nie znasz, naucz się obsługiwać nowy gadżet kuchenny, znajdź drogę bez pomocy nawigacji i zmierz się z testami na inteligencję. Trenuj z autorką bestsellerowego Mózg rządzi!


Plamka mazurka

Autor: Marek Pióro

O tokach batalionów, o tym, czy bąk bączy, wkładając dziób pod wodę, o ostatnich w Polsce dropiach, o magicznym znaczeniu kosów, o precyzyjnym paćkaniu kwiczołów, o tym, jak (wraz z czubkiem) zadomowił się w polszczyźnie dudek, o złej sławie dzięcioła. Ale to zaledwie wierzchołek tego, o czym opowiada Marek Pióro, jeden z najsłynniejszych blogerów od ptaków.


Wściekła pogoda. Jak mszczą się zmiany klimatu, kiedy są ignorowane

Autor: Friederike Otto

Czasy się zmieniły. Fale upałów, powodzie i susze odbierają ludziom domy, miejsca pracy i życie. Na naszych oczach południowa Europa staje się czterdziestostopniową suchą sauną, dramatyczne powodzie występują dwa razy częściej niż kilkanaście lat temu, a silne trąby powietrzne pojawiają się tam, gdzie nigdy wcześniej ich nie było.


Neurokomiks

Autor: Hana Roš, Matteo Farinella

Debiutancka powieść graficzna Hany Roš i Matteo Farinellego to podróż przez ludzki mózg: neuronowe lasy, jaskinie pamięci i zamki podstępu. Podczas tej drogi spotkamy bestie jak z obrazów Boscha, gigantyczne ośmiornice, grające na gitarze morskie ślimaki oraz pionierów neurologii, jak choćby Iwana Pawłowa, autora słynnego eksperymentu z psem.


Zwierzaki zwyklaki

Autor: Bibi Dumon Tak

Po co jeż smaruje się śliną? Ile serc ma dżdżownica? Czemu królik je własną kupę? Co dodaje mrówkom skrzydeł?


Zostań Patronem

Od 2006 roku popularyzujemy naukę. Chcemy się rozwijać i dostarczać naszym Czytelnikom jeszcze więcej atrakcyjnych treści wysokiej jakości. Dlatego postanowiliśmy poprosić o wsparcie. Zostań naszym Patronem i pomóż nam rozwijać KopalnięWiedzy.

Patronite

Patroni KopalniWiedzy