Pochodne kwasu żywicznego hamują nadmierną pobudliwość neuronów

| Medycyna
Hadley Paul Garland, CC

Żywica z drzew iglastych zawiera związki, które mogą pomóc w leczeniu padaczki.

Naukowcy z Uniwersytetu w Linköping zsyntetyzowali i przetestowali 71 kwasów żywicznych. Twierdzą, że aż 12 dobrze rokuje medycznie.

Naszym celem jest rozwinięcie najsilniej działających substancji, tak by stały się one lekami - wyjawia prof. Frederik Elinder, specjalista od kanałów jonowych, porów, które pozwalają na transport jonów między otoczeniem a komórką. To właśnie dzięki nim kardiomiocyty czy neurony są elektrycznie pobudliwe. Różne choroby, np. padaczka czy arytmia, są wywoływane przez nadmierną pobudliwość komórek.

Szwedzi podkreślają, że gros współczesnych leków przeciwpadaczkowych blokuje kanały sodowe. Problem w tym, że wielu pacjentów nie reaguje na terapię, która w dodatku powoduje skutki uboczne. Zamiast tego nasze związki [kwasy żywiczne] działają na kanały potasowe, dzięki mechanizmowi elektrostatycznemu utrzymując je w stanie otwartym. W ten sposób hamują one szkodliwą aktywność nerwową - wyjaśnia Elinder.

Grupa badawcza odkryła wcześniej, że za pośrednictwem tego samego mechanizmu działają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, szukano jednak czegoś bardziej specyficznego i silniej działającego. Kwasy żywiczne są rozpuszczalne w tłuszczach i mają ładunek elektryczny, a to właściwości konieczne do związania i otwarcia kanałów jonowych.

Bazując na oryginalnej cząsteczce - kwasie dehydroabietynowym - po niewielkiej zmianie budowy stworzono aż 71 nowych molekuł. Później przetestowano je na hiperwrażliwym kanale, do którego ekspresji doprowadzono w jajach platany szponiastej (Xenopus laevis). Dwanaście działało silniej niż cokolwiek dotąd - wyjaśnia doktorantka Nina Ottosson, która stworzyła testowy kanał i mierzyła otwierające i zamykające go prądy.

Uzyskane wyniki przetestowano na neuronach myszy.

Przed kontynuacją prac naukowcy złożyli wniosek patentowy.

kwasy żywiczne kwas dehydroabietynowy padaczka bramkowane napięciem kanały potasowe nadmierna pobudliwość Frederik Elinder Nina Ottosson