Zmiana jednostki w zaleceniach oznacza mniejsze ryzyko błędów dawkowania

| Medycyna
Patricia Natalie, Cornell Food and Brand Lab

Jak uniknąć przynajmniej części błędów w dawkowaniu leków? Wg amerykańsko-holenderskiego duetu, wystarczy zamienić zalecenia na opakowaniu z łyżeczek bądź łyżek na mililitry.

Wcześniejsze badanie doktorów Koerta van Ittersuma z Uniwersytetu w Groningen i Briana Wansinka z Cornell Food & Brand Lab pokazało, że gdy ludzie wykorzystują do odmierzania leku łyżeczkę, zaniżają ilość o 8,4%, a kiedy posługują się łyżką stołową, zawyżają ją o 11,6%.

Teraz panowie zaproponowali, by w ulotce i opisie dawkowania posługiwać się mililitrami, które trudniej oszacować na oko. W takiej sytuacji część ludzi sięgnie po dokładniejsze miarki.

Psycholodzy ustalili, że w grupie 177 młodych osób 34,5% wspominało o łyżkach kuchennych jako najczęściej stosowanych narzędziach do odmierzania leku. Kiedy w czasie eksperymentu dane nt. dawkowania wyrażono w łyżeczkach, aż 60,9% ochotników wybierało do odmierzania właśnie łyżeczkę (nikt nie sięgnął po naczynie z miarką mililitrową). Kiedy zalecenia odnośnie do dawkowania wyrażono w mililitrach, równie często sięgano po łyżeczkę, co po naczynie z podziałką. Naukowcy podkreślają, że prosta zmiana jednostek oznacza spadek ryzyka błędów dawkowania o ok. 50%.

leki dawkowanie mililitry łyżka łyżeczka błędy Brian Wansink Koert van Ittersum