Leptyna działa również na glej

| Zdrowie/uroda
LifeSupercharger, CC

Dwadzieścia lat po jej odkryciu wykazano, że leptyna, hamujący apetyt hormon wytwarzany głównie w białej tkance tłuszczowej, wpływa nie tylko na neurony, ale i na glej.

Dotąd społeczność naukowa była przekonana, że by modulować zachowanie i wagę ciała, leptyna oddziałuje wyłącznie na neurony. Nasza praca zmienia ten paradygmat - podkreśla prof. Tamas Horvath z Yale School of Medicine. Jego zespół ma nadzieję, że ustalenia doprowadzą do opracowania nowych terapii zaburzeń metabolicznych, np. otyłości lub cukrzycy.

Leptyna jest produkowana przez adipocyty. Działa przez receptory, które znajdują się głównie w podwzgórzu. Gdy zwierzęta nie wytwarzają leptyny lub nie mają receptorów tego hormonu, jedzą zbyt dużo i stają się bardzo otyłe.

Wcześniejsze badania pokazywały, że leptyna oddziałuje na mózgowe obwody neuronalne, nie udało się jednak definitywne zademonstrować, że kontroluje zachowanie innych typów komórek. Testując taką możliwość, ekipa Horvatha zastosowała wybiórczy knock-out genowy receptorów leptyny w dorosłych komórkach glejowych myszy (z DNA usunięto sekwencję odpowiadającą za ich kodowanie). Później co 5 dni odnotowywano spożycie wody i pokarmów oraz aktywność fizyczną. Okazało się, że u gryzoni występowała zmniejszona reakcja na hamujące działanie leptyny i zwiększona reakcja na pobudzającą łaknienie grelinę.

leptyna apetyt łaknienie neurony glej podwzgórze mózg Tamas Horvath