Pomidory uchronią przed udarem?

| Zdrowie/uroda
jinax, CC

Wiele wskazuje na to, że mężczyźni, którzy lubią pomidory - czy generalnie pokarmy z przeciwutleniaczem likopenem - ograniczają za pomocą swojej diety ryzyko wystąpienia udaru.

Fińscy akademicy wykorzystali dane 1031 mężczyzn w wieku od 46 do 55 lat, którzy brali udział w Kuopio Ischaemic Heart Disease Risk Factor Study. Jouni Karppi z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii i jego zespół badali krew ochotników pod kątem stężenia 5 substancji: likopenu, alfa - beta-karotenu oraz witamin A i E. Okazało się, że w ciągu 12 lat w 259-osobowej grupie z najwyższym poziomem likopenu (w 4. kwartylu) odnotowano 11 udarów, w porównaniu do 25 w 258-osobowej grupie z najniższym stężeniem przeciwutleniacza (1. kwartyl).

Gdy uwzględniono inne czynniki, które mogą wpływać na ryzyko udaru, np. wiek, palenie, wysokie ciśnienie i cukrzycę, ryzyko w grupie z wysokim likopenem nadal było o 55% niższe (w przypadku udaru niedokrwiennego okazało się nawet o 59% mniejsze). Komentatorzy doniesień z pisma Neurology podkreślają jednak, że na razie mamy do czynienia z korelacją, a nie związkiem przyczynowo-skutkowym. Nie da się też wykluczyć sytuacji, że u mężczyzn z 4. kwartyla działa dodatkowy, nieuwzględniony przez naukowców czynnik. Choć pomidory są popularnym i obfitym źródłem likopenu, ponieważ nie określano ogólnych nawyków żywieniowych, nie wiadomo, jakie pokarmy były w rzeczywistości źródłem przeciwutleniacza.

Poza tym, że jest przeciwutleniaczem, likopen ma kilka innych właściwości, które zapewniają mu poczesne miejsce wśród substancji o działaniu prozdrowotnym. W kontekście udarów szczególnie istotne wydaje się zmniejszanie przez barwnik zdolności złego cholesterolu LDL do tworzenia blaszek miażdżycowych. Poza tym hamuje on powstawanie skrzeplin.

likopen pomidory udar mężczyźni Jouni Karppi