Jeziora i rzeki emitują więcej metanu niż sądzono
Jeziora i rzeki są znacznie ważniejszym źródłem emisji metanu niż dotychczas sądzono. Badania przeprowadzone na próbce 474 rezerwuarów słodkiej wody wykazały, że wpływ metanu, trafiającego z tych źródeł do atmosfery, na ocieplanie się klimatu odpowiada wpływowi 25% całkowitej emisji dwutlenku węgla. Główny autor badań, David Bastviken ze szwedzkiego Uniwersytetu Linkoping, mówi, że konieczna będzie zmiana dotychczasowych modeli klimatycznych, na podstawie których prognozowane są zmiany klimatu. Obecnie uwzględniają one bowiem niedoszacowane poziomy metanu.
Odkrycie międzynarodowego zespołu naukowców ze Szwecji, Brazylii i USA, wskazuje również, że rola lasów i innej roślinności pochłaniającej gazy cieplarniane, jest jeszcze większa niż sądzono. Część węgla, która jest przechwytywana i magazynowana w ziemi przez rośliny jest równoważona przez słodkowodną emisję metanu - czytamy w podsumowania badań.
Dwutlenek węgla, ze względu na swoją ilość, jest najważniejszym gazem cieplarnianym. Jednak metan jest znacznie "potężniejszy". Jego wpływ na ocieplenie jest aż 25-krotnie większy niż identycznej ilości CO2. To pokazuje, jak istotne jest równoważenie wpływu metanu wychwytywaniem dwutlenku węgla przez roślinność.
Komentarze (4)
cyberant, 7 stycznia 2011, 22:07
nastepne odkrycie z typu tych "oczywistych". Każde dziecko widziało bombelki wypływające z dna zbiornika wodnego na powierzchnię. Wszystko w wodzie gnije wydzielając metan, torfowiska, tereny bagienne, szuwary, brzegi rzek.. to sa olbrzymie źródła metanu, a nie krowy hodowane przemysłowo jak próbują to nam wmówić ekoterroryści.
Wielkie stada bizonów w USA chyba przebijały liczebnie dzisiejsze fermy produkcyjne i jakoś wtedy nie przyczyniały się do efektu cieplarnianego na globalną skalę?
Obieg lotnych gazów cieplarnianych w przyrodzie jest tak skomplikowany, że znalezienie jednego źródła które ma decydujący wpływ na wszystko jest niemożliwe.
Jajcenty, 10 stycznia 2011, 11:47
Też tak myślałem. Zgodnie z wiki bizonów było miliony. Bydła jest miliard.
KONTO USUNIĘTE, 10 stycznia 2011, 16:47
I jeszcze:
bizonia kupka złożona to tu,to tam, przy dostępie tlenu,butwieje z wydzieleniem dwutlenku węgla (gaz mniej cieplarniany).Skomasowana na dużych fermach gnojowica ulega fermentacji gnilnej, wydzielając m.in. metan (gaz bardziej cieplarniany).
romero, 10 stycznia 2011, 18:43
I ciekawe kiedy przyjdzie do głowy naukowcom "poprawić" matkę naturę i wpuścić do takich najbardziej produkujących metan zbiorników bakterie oddychające metanem, by zmniejszyć efekt cieplarniany