Astronauci chudną, bo pokarm unosi się w ich żołądku i daje fałszywe uczucie sytości?

| Ciekawostki
Postaw mi kawę na buycoffee.to
NASA

Dr Scott Smith, szef Laboratorium Biochemii Żywieniowej NASA, uważa, że członkowie załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej chudną m.in. dlatego, że przez mikrograwitację zjedzony pokarm unosi się w żołądku, co prowadzi do złudzenia sytości.

Astronauci podtrzymują swoją wagę nie tylko za pomocą diety, ale i rygorystycznego planu treningowego. Mimo jednak, że dokumentują każdy swój posiłek za pomocą aplikacji i twierdzą, że czują się dobrze, wg ekspertów, często jedzą za mało. Obecnie wydaje się, że przyczyną może być reakcja organizmu na posiłek spożywany w warunkach mikrograwitacji.

Myślę, że chodzi o to, że pokarm nie zachowuje się podobnie jak na Ziemi, gdzie [dopiero] rozciągnięcie żołądka skutkowałoby wysłaniem do mózgu sygnału: jesteś syty, czas przerwać jedzenie. Podejrzewam, że w warunkach mikrograwitacji taki komunikat jest wyzwalany wcześniej.

Smith dodaje, że przedstawiciele NASA ciągle powtarzają astronautom, że powinni jeść. Jeśli wydaje ci się, że zjadłeś dość, a my ci mówimy, że nie lub gdy aplikacja sygnalizuje, że nie zapewniłeś sobie wystarczająco dużo kalorii, powinieneś, nawet wbrew sobie i swojemu mózgowi, zjeść coś jeszcze.

mikrograwitacja chudnięcie pokarm żołądek NASA astronauci Scott Smith