Suplementy multiwitaminowe spowalniają spadek zdolności poznawczych o osób starszych?
Codzienna dawka multiwitaminy może chronić osoby starsze przed pogorszeniem zdolności poznawczych, donoszą naukowcy z Wake Forest University School of Medicine i Brigham and Women’s Hospital. Zastrzegają jednak, że przed wydaniem jakichkolwiek oficjalnych rekomendacji konieczne są dalsze badania.
W krajach wysoko uprzemysłowionych wiele starszych osób cierp i chorobę Alzheimera. W Polsce jest ich ponad 350 000. Istnieje pilna potrzeba opracowania bezpiecznej i taniej metody ochrony przed spadkiem zdolności poznawczych, mówi profesor gerontologii i medycyny geriatrycznej Laura D. Baker, która wraz z profesorem Markiem Espelandem stała na czele zespołu badawczego. Ich praca została opisana na łamach Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association.
Uczeni przeprowadzili badania o nazwie COcoa Supplement and Multivitamin Outcomes Study for the Mind (COSMOS-Mind) sfinansowane przez National Institute of Aging. Były to badania pomocnicze do badań COSMOS, w których na próbce 21 442 osób badano, czy codzienne przyjmowanie wyciągu z kakao lub suplementu multiwitaminowego zmniejsza ryzyko chorób serca, udarów, nowotworów i innych schorzeń.
Kakao jest bogate we flawonole, a wcześniejsze badania sugerowały, że mogą one pozytywnie wpływać na funkcje poznawcze. Wiemy też, że na zdrowie wpływa wiele innych składników odżywczych i minerałów, a ich niedobory mogą zwiększać ryzyko spadku zdolności poznawczych i demencji.
Dlatego też Baker i Espeland rozpoczęli badania COSMOS-Mind, w których wzięły udział 4 grupy badanych. Porównywano skutki zażywania ekstraktu z kakao z placebo oraz preparatu multiwitaminowego zawierającego minerały z placebo. W badaniach wzięło udział 2200 ochotników w wieku co najmniej 65 lat. Ich losy śledzono przez 3 lata.
Nasze badania wykazały, że o ile zażywanie ekstraktu z kakao nie miało wpływu na zdolności poznawcze, to suplement multiwitaminowy z minerałami prowadził do statystycznie istotnej poprawy funkcjonowania poznawczego, mówi Baker. Uczeni oceniają, że prowadzona przez trzy lata suplementacja multiwitaminami przełożyła się na spowolnienie spadku zdolności poznawczych o 60%. Zatem osoby przyjmujące multiwitaminy funkcjonowały tak, jakby były o 1,8 roku młodsze.
Pozytywny skutek suplementacji był najlepiej widoczny u osób z chorobami układu krążenia. Są one bardziej narażone na pogorszenie funkcjonowania poznawczego. Jest jeszcze zbyt wcześnie, by zalecać suplementację multiwitaminami jako środek poprawiający funkcjonowanie. To co prawda bardzo obiecujące spostrzeżenia, ale trzeba przeprowadzić badania na większej i bardziej zróżnicowanej grupie ludzi. Wciąż też próbujemy zrozumieć, dlaczego multiwitaminy miałyby mieć ten korzystny wpływ, dodaje Baker.
Komentarze (5)
AlexiaX, 16 września 2022, 15:24
No to jak to w końcu jest z tym kakao? Tyle artykułów było, jakie to jest prozdrowotne, a tu okazało się całkowicie nieskuteczne. Wciąż czytam sprzeczne wyniki badań. O suplementacji wielu witamin też pisano, że nie tylko nie pomaga, ale nawet może szkodzić, więc najlepiej dostarczać je w sposób bardziej naturalny, z pożywieniem. Czytałam nawet, że suplementacja tranu wcale nie pomaga, w przeciwieństwie do jedzenia tłustych ryb i do dziś nie wiem, jak to z tym naprawdę jest
AlexiaX, 16 września 2022, 15:45
Witaminy w tabletkach i kapsułkach nie są pożywieniem, tylko dodatkową suplementacją. Nie powstają naturalnie, tylko w laboratorium. Miałam na myśli witaminy zawarte w produktach spożywczych, takich jak np. owoce i warzywa, tłuste ryby itp. Myślę, że dobrze o tym wiesz, tylko jesteś złośliwy.
Przykładowe artykuły, znalezione na szybko:
https://forum.kopalniawiedzy.pl/topic/29799-nieskuteczne-suplementy/
https://forum.kopalniawiedzy.pl/topic/321-suplementy-mog%C4%85-by%C4%87-szkodliwe-dla-zdrowia/
https://forum.kopalniawiedzy.pl/topic/4613-ostro%C5%BCnie-z-witaminami/
No właśnie ja mam problem z tą tłustą rybką, bo jej nie lubię i już wolę sobie łyknąć łyżkę tranu i szybko popić sokiem z cytryny, dlatego dla mnie to istotna informacja
AlexiaX, 16 września 2022, 16:00
Przyjmujemy doustnie, tak samo jak np. leki, ale nie można nazwać pigułek witaminowych posiłkiem. Po prostu trollujesz
BTW, są też preparaty do żywienia pozajelitowego, więc ciekawe jak je nazwiesz, skoro ich nie zjadamy
Mariusz Błoński, 16 września 2022, 23:27
Może być prozdrowotne, z tych badań wynika, że nie sprawdza się jako środek do zapobiegania spadkowi zdolności poznawczych. Nic więcej.
darekp, 17 września 2022, 14:12
A czemu można? Na jakiej zasadzie? No chyba że na zasadzie, że każdemu wolno nazywać coś tak jak mu się podoba (słonia psem, kota krową itd.).
Wziąłem opakowanie od suplementu (nie witaminy, selen organiczny, ale to chyba nie ma znaczenia) jakie akurat znalazłem w pobliżu i czytam, że:
Więc jeśliby witaminy/suplementy były posiłkami to to zalecenie brzmiałoby nieco absurdalnie, nieprawdaż? A przynajmniej widać, że intencja autora była inna.
P.S. Skorzystałem jeszcze z wujka Google i pierwszy link wiążący się z tematem najwyraźniej odróżnia pożywienie od suplementów:
(https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,witaminy---rola--znaczenie--suplementacja,artykul,1721989.html)
A drugi już w tytule wali:
(https://zyciewharmonii.pl/porady/dietoterapia/suplementy-diety.php)
Dalej nie szukałem.