Trochę soli i nanostruktura krzemowa gotowa
Sól kuchenna (NaCl) obniża koszty produkcji nanostruktur krzemowych.
Topiąc się i absorbując ciepło w krytycznym momencie redukcji magnezotermicznej, sól nie dopuszcza do zapadania się porów i zbijania się domen krzemowych w duże kryształy. Po wszystkim sól można wymyć wodą i ponownie wykorzystać.
Prof. David Xiulei Ji z Uniwersytetu Stanowego Oregonu uważa, że dzięki soli tania i zakrojona na skalę przemysłową produkcja wysokiej jakości nanostruktur krzemowych powinna się stać rzeczywistością. Dotychczasowe metody były kosztowne i pozwalały na uzyskanie niewielkiej liczby nanostruktur. Tańsze technologie się nie sprawdziły, bo wymagały zastosowania wysokich temperatur.
Nanostruktury mogą znaleźć zastosowanie choćby w fotonice, obrazowaniu biologicznym, czujnikach, dostarczaniu leków, magazynowaniu energii czy w materiałach termoelektrycznych. Ji uważa, że na pierwszy ogień pójdą baterie, których czas życia będzie niemal 2-krotnie dłuższy niż ich dzisiejszych odpowiedników.
Podczas eksperymentów Ji mieszał NaCl i magnez z ziemią okrzemkową. Przy 801 st. Celsjusza zaczynało się topnienie soli (a więc i pochłanianie ciepła). Co istotne, NaCl niczego nie zanieczyszczał. Amerykanie podkreślają, że przeskalowanie procesu do poziomu komercyjnego wydaje się wykonalne.
W analogiczny sposób z mieszanych tlenków SiO2/GeO2 uzyskano kompozyt Si/Ge. Będzie go można zastosować w produkcji półprzewodników czy materiałów termoelektrycznych.
Komentarze (2)
lester, 9 sierpnia 2013, 23:51
Od razu przypomniało mi się to: http://kopalniawiedzy.pl/sol-litografia-HDD-dysk-twardy,14097
I co z tego wynikło po blisko dwóch latach? Dokładnie NIC. Jak z >95% odkryć, bo nikomu nie opłaca się gonić na ślepo za postępem. Najpierw trzeba wydoić ile się da z obecnych technologii (nie mam na myśli "spłacić się" tylko wycisnąć jak najwięcej). Strach przed dojściem do ściany jest ogromny, a obecny model biznesu i rozwoju nie dopuszcza stagnacji i trwania, nawet jeśli technologia miałaby zaspokoić nasze potrzeby na następne 50 lat bez postępu.
wilk, 12 sierpnia 2013, 23:04
Może nie okazało się jednak takie fajne jak przypuszczali albo powstały jakieś technologiczne trudności…