Przeprogramowali komórki z ran stopy cukrzycowej

| Medycyna
John Campbell, CC

Naukowcy z Tufts University odkryli, że komórki skóry z owrzodzeń w przebiegu stopy cukrzycowej można przeprogramować, uzyskując indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPS). W przyszłości będzie je można prawdopodobnie wykorzystać do leczenia chronicznych ran.

Wyniki są zachęcające. W odróżnieniu od komórek ze zdrowej ludzkiej skóry, komórki pobrane z niegojących się ran [...] trudno wyhodować. Oprócz tego nie odtwarzają one normalnej funkcji tkanek. Zawracając komórki z cukrzycowych owrzodzeń na wcześniejszy, embrionalny etap rozwoju, zrestartowaliśmy je i mamy nadzieję, że przekształcą się w komórki, które będą mogły zagoić ranę - wyjaśnia dr Jonathan Garlick.

Za pomocą 3 niezależnych kryteriów Amerykanie potwierdzili, że komórki reprogramowano do stanu pluripotencjalnego, co oznacza, że można je przekształcić w wiele rodzajów komórek, w tym w stymulujące naprawę ran.

W następnym etapie badań akademicy uzyskali tkanki 3D, w przypadku których wcześniej wykazali, że naśladują wiele cech chronicznych ran. Wykorzystali je do przetestowania komórek z owrzodzenia w przebiegu stopy cukrzycowej. Okazało się, że tworzyły one niedojrzały szkielet zbudowany głównie z fibronektyny, która nie dopuszcza do prawidłowego zamykania ran. Warto dodać, że wcześniej wykazano, że nieprawidłowa fibronektyna ma związek z innymi powikłaniami cukrzycy, np. chorobą nerek.

Rozwój skuteczniejszych metod terapii wrzodów stopy hamował brak realistycznych modeli gojenia ran, oddających działanie macierzy zewnątrzkomórkowej, która stanowi rusztowanie krytyczne dla naprawy skóry. Opisane studium bazuje na naszym raporcie z 2015 r., który pokazał, że komórki z owrzodzenia stopy cukrzycowej wykazują fundamentalne defekty i że możemy je stymulować w laboratorium, wykorzystując trójwymiarowe modele tkanek - opowiada dr Anna Maione.

Teraz, gdy potwierdziliśmy, że przeprogramowanie komórek rany do bardzo wczesnego etapu rozwoju jest wykonalne, musimy sprawdzić, czy mogą się one zróżnicować do dojrzalszych typów komórek, a później zbadać je w modelach 3D, by sprawdzić, czy poprawią gojenie chronicznych wrzodów - podsumowuje dr Behzad Gerami-Naini.

owrzodzenie stopa cukrzycowa niegojąca rana indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste iPS fibronektyna Jonathan Garlick Anna Maione