Wiadomo, czemu trudne zadanie wzrokowe wywołuje 'głuchotę'

| Psychologia
Mo Riza (moriza), CC

Skupianie się na zadaniu wzrokowym czyni chwilowo głuchym na dźwięki o normalnym natężeniu. Naukowcy z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego (UCL) tłumaczą, że dzieje się tak, bo oba zmysły dzielą ograniczone zasoby przetwórcze.

Badania 13 ochotników wykonujących wymagające zadanie wzrokowe pokazały, że reakcja na dźwięk była znacznie ograniczona. Okazało się, że dobrze słyszalne dźwięki częściej nie były wtedy zauważane (dla odmiany ludzie wykrywali je bez problemu, zajmując się łatwym zadaniem wzrokowym).

Odkryliśmy, że gdy ochotnicy rozwiązywali wymagające zadanie wzrokowe, nie byli w stanie usłyszeć dźwięków, które by normalnie usłyszeli. Dane pokazały, że nie tyle ignorują lub odfiltrowują dźwięki, co ich po prostu nie słyszą - wyjaśni dr Maria Chait.

Podczas eksperymentów ludzie mieli odnaleźć w zbiorze niepodobny (zadanie łatwe) lub podobny (zadanie trudne) element. W losowym zestawie prób (50%) wraz z bodźcem wzrokowym prezentowano bodziec słuchowy. Aktywność mózgu monitorowano za pomocą magnetoencefalografii. Stwierdzono, że przy trudnym zadaniu następowały wzrosty w zakresie wczesnych wzrokowych potencjałów wywołanych (mieszczących się w 100 ms od początku prezentacji bodźca). Towarzyszyły temu spadki wczesnych słuchowych potencjałów wywołanych w bruździe skroniowej górnej i tylnym środkowym zakręcie skroniowym. Eksperyment behawioralny ujawnił zmniejszoną wykrywalność dźwięków przy dużym obciążeniu wzrokowym, potwierdzając, że okrojona reakcja nerwowa była naprawdę związana z ograniczoną świadomością dźwięków.

Pozauwagowa głuchota to częste zjawisko z życia codziennego. Teraz wiemy, co jest jego przyczyną. Jeśli więc próbujesz rozmawiać z kimś, kto skupia się na książce, grze czy programie telewizyjnym i nie otrzymujesz odpowiedzi, osoba ta niekoniecznie cię ignoruje, może cię po prostu nie słyszeć - podkreśla prof. Nilli Lavie.

pozauwagowa głuchota wzrok słuch bodziec trudne zadanie Maria Chait Nilli Lavie