Opatrunek monitoruje gojenie
By sprawdzić, czy rana nie uległa zakażeniu, trzeba zdejmować opatrunek. Dzięki nowemu materiałowi naukowców z Fraunhofer-Einrichtung für Modulare Festkörper-Technologien (EMFT) w Monachium nie będzie to już konieczne, ponieważ w razie infekcji plaster zmieni kolor z żółtego na różowy.
Zdejmowanie materiałów opatrunkowych przy większych ranach jest nie tylko bolesne dla pacjenta, ale i stwarza możliwość dostania się do nich kolejnych bakterii. Dzięki wynalazkowi Niemców rana spokojnie się zagoi, a wszelkie patologiczne zmiany widać będzie na pierwszy rzut oka. Opracowaliśmy barwnik wskaźnikowy, który reaguje na różne wartości pH. Zintegrowaliśmy go z gazą i plastrem. Zdrowa skóra i wygojone rany mają zazwyczaj pH poniżej 5. Jeśli wartość wskaźnika rośnie i odczyn zmienia się z kwasowego na zasadowy, sugeruje to komplikacje. Gdy pH wynosi od 6,5 do 8,5, często mamy do czynienia z zakażeniem i papierek wskaźnikowy staje się różowy – tłumaczy dr Sabine Trupp.
Stworzenie kontrolnego paska wskaźnikowego nie było wcale proste, ponieważ trzeba było uwzględnić szereg różnych wymogów. Barwnik musiał pozostać stabilny chemicznie po związaniu z włóknami opatrunku lub plastra, aby mieć pewność, że nie dostanie się do rany. Jednocześnie wskaźnik powinien zdecydowanie zmieniać barwę i wykazywać wrażliwość na zmiany pH we właściwym zakresie. Na szczęście wszystko się udało. Powstał prototyp, który pomyślnie przeszedł wstępne testy. W przyszłości Niemcy zamierzają wbudować w opatrunek czujnik optyczny połączony z wyświetlaczem. Materiał przejdzie też testy w "terenie". Zostanie sprawdzony w klinice dermatologicznej Uniwersytetu w Ratyzbonie. Dr Trupp poszukuje w przemyśle partnera, by skomercjalizować produkt.
Komentarze (1)
JakinBooz, 3 listopada 2010, 13:30
Jeśli ktoś stosuje Hydrofilm czy Visulin to mu taki plaster zupełnie nie jest potrzebny. Wklejam właściwości tego wynalazku bo z doświadczenia mogę powiedzieć, że nieźle się sprawuje.
Charakterystyka
• Przezroczysty samoprzylepny opatrunek z folii poliuretanowej.
• Stanowi skuteczną barierę dla bakterii, chroni ranę przed wtórnym zakażeniem.
• Przepuszcza parę wodną i tlen, nie zakłóca więc swobodnego oddychania skóry.
• Doskonale dopasowuje się do kształtów ciała.
• Umożliwia stałą kontrolę stanu rany i jej okolicy bez zdejmowania opatrunku.
• Daje się łatwo i bezboleśnie zdejmować, nie podrażnia przy tym nowo utworzonego naskórka.
• Jest wodoodporny, co umożliwia codzienną higienę ciała.
• Zastosowany tu hipoalergiczny klej jest dobrze znoszony nawet przez pacjentów o wrażliwej skórze.